Stres bo ljubljansko nadškofijo prevzel 24. januarja naslednje leto, za MMC pa je povedal, da je za napetosti med državo in RKC-jem krivo ozračje, ki se v zadnjih dvajsetih letih ni dosti spremenilo. Stres je obenem izrazil prepričanje, da je mogoče trend upadanja števila vernikov obrniti, izrazil pa je tudi upanje, da Slovenija ne bo več dolgo v manjšini evropskih držav, ki ne dovoljujejo verskega pouka v šolah.

Na MMC-jevo vprašanje, zakaj se je udeležil sprejema pri novem direktorju urada za verske skupnosti Alešu Guliču, je odgovoril, "srečanja se je udeležil tudi pomožni škof Jamnik in mislim, da je bila naša navzočnost primerna in ustrezna.“ Stres je komentiral tudi odnose med RKC-jem in državo. "Da je ta odnos napet in se kar naprej nekaj kritizira, ni posledica besedil, ampak ozračja.“

Vera kot hobi

Ljubljanski nadškof je pojasnil, da v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih ni bilo nekega miselnega preboja, po katerem bi ljudje začeli misliti drugače. "V zavesti ljudi še ostaja misel, da je vera nekaj zasebnega, da je kot nek hobi. Toda že to, da se tukaj pogovarjamo in da bo to objavljeno na MMC-ju, kaže, da se je precej spremenilo,“ je pojasnil Stres.

Glede verouka v šolah je povedal, da je Slovenija v Evropi le ena od treh držav, ki nima verskega pouka v šoli. Po besedah Stresa ima podobno ureditev Francija, a ni tako stroga kot mi, in Albanija. "So torej vsi drugi butasti, zaostali, nerazsvetljeni in nemoderni? Še celo Rusija je letos poleti uvedla verouk v šole. Verjetno torej nekaj škripa pri nas in ne pri vseh drugih,“ pojasnjuje ljubljanski nadškof.

Pedofilija v Cerkvi

Glede nedavno objavljenih poročil z Irske in Združenih držav Amerike in posameznih primerov prijav v Sloveniji o duhovniških zlorabah otrok je Stres povedal, da bo ukrepal, ker se teh primerov statistično gledano ne more nikoli povsem izključiti. "Ljudje smo pač ljudje in take stvari se lahko zgodijo, kljub vsem preventivnim ukrepom, da se ne bi. Gotovo nas je ta pojav presenetil in nismo verjeli, da se takšne stvari res dogajajo,“ je pojasnil Stres in dodal, da se pedofiliji (ne samo v Cerkvi) posveča veliko pozornosti v zadnjih desetih ali dvajsetih letih. "Zagotovo je obstajala že prej, a je niso jemali resno.“

Ljubljanski nadškof in metropolit je povedal, da je treba primere pedofilije v cerkvenih vrstah ostro sankcionirati in zaščititi žrtve, pri tem pa opozoril, da pedofilskih primerov v duhovniških vrstah ni več kot v učiteljskih ali katerih koli drugih poklicih. Glede primerja Francija Frantarja, ki je kljub sumu odšel v Afriko, pa je Stres za MMC pojasnil, "kako se je to lahko zgodilo, ne vem, saj takrat nisem bil ljubljanski škof. Ne vem, kaj so mislili, morda, da to ni res.“