Do leta 1967 sta bili obe strani te meje egiptovsko ozemlje. Po zmagi Izraelcev v šestdnevni ofenzivi je nadzor nad območjem prevzela judovska država, ki je kasneje Egiptu vrnila ogromni sinajski polotok. Zatem so oblast v Gazi postopno prepustili palestinski samoupravi, na koncu pa je tu zavladal Hamas, ki Izraelu ne priznava pravice do obstoja, blizu pa je egipčanski islamistični opoziciji. Nekdanje delitvene cone, koridorja Filadelfi, zaradi strogega egiptovskega nadzora in blokade ni mogoče prečkati. Zaradi tega je nekaj beduinskih klanov začelo z gradnjo tihotapskih tunelov.

To počnejo predvsem zaradi ogromnih provizij, ki jih prinaša oskrbovanje kraja, ki je popolnoma odrezan od sveta, z raznimi dobrinami. Skozi te tunele potuje resnično vse, kar manjka izoliranemu delu – od krav in drugih domačih živali, preko osebnih računalnikov, gospodinjskih aparatov do cementa in drugega gradbenega materiala. Seveda velik del tihotapljenih predmetov predstavlja tudi orožje in vojaška oprema, ki jo v glavnem kupuje Hamas za vzdrževanje svoje oblasti na tem področju in za napade na Izrael.

Gradnja tunela se navadno začne v kleti neke hiše, ki stoji blizu meje. Koplje se približno petnajst metrov v globino, tuneli pa v dolžino merijo tudi do osemsto metrov. Dokler so bili na območju še izraelski vojaki, so lastniki takšnih domov od preprodajalcev in militantov dobivali odškodnino, saj bi njihovo hišo lahko odkrili in porušili.

V zadnjem času tihotapci vse hitreje gradijo tunele saj se širijo govorice, da kmalu ne bodo več opravljati te donosne dejavnosti. Ameriški inženirji naj bi po nalogu egiptovskih oblasti pripravljali veliko podzemno pregrado, ki bo globoka dvajset metrov in se je ne bo dalo prebiti z navadnim eksplozivom. Dolga naj bi bila deset kilometrov.

Ko so o tem povprašali vodjo egiptovske diplomacije, se je ta odgovoru izognil, vendar je dejal, da ima Egipt pravico, da zaščiti svoje nacionalne interese in varnost ter da bo to tudi storil.