Kot je pred veleposlaniki dejal Pahor, je treba izkoristiti nov veter v ZDA oziroma nove pobude ameriškega predsednika Baracka Obame ter pripravljenost Evrope in arabskega sveta za spodbuditev bližnjevzhodnega mirovnega procesa in sožitje med Izraelci in Palestinci. Te pobude podpira tudi Slovenija, je poudaril Pahor.

Kot je spomnil premier, bo čez nekaj dni obeležitev plebiscita, na katerem se je Slovenija odločila za samostojno državo. Naša odločitev ni bila uperjena proti drugim državam, s katerimi smo živeli, je dejal Pahor.

Ustanovitev države je bila delo naših ljudi in tega ne bi dosegli tako hitro brez pomoči držav in državnikov, ki so podpirali slovenska stališča, je še poudaril. Zato po njegovih besedah dobro razumemo, da je zelo pomembno, da si država, ki želi neodvisnost, dobi prijatelje v svetu. Vsi narodi, tudi palestinski, ki bodo za mir in sožitje, bodo uživali slovensko podporo, je dejal.

Premier je izrazil optimizem glede rešitev spora, med drugim tudi zato, ker sta Slovenija in Hrvaška glede spora o meji po 18 letih pred nekaj meseci podpisali sporazum o reševanju tega vprašanja.

Pahor je na srečanju veleposlanikov prejel tudi številna vprašanja, od katerih se je večina, predvsem s strani savdskega in palestinskega veleposlanika, nanašala prav na rešitev izrelsko-palestinskega vprašanja. Veleposlaniki so se ob tem zavzemali za večjo vlogo EU v mirovnem procesu, Slovenijo pa so prosili za podporo.

Pahor je medtem dejal, da imata EU in Arabska liga tako kot številne države predvsem zelo veliko odgovornost, da se spopadeta s podnebnimi spremembami in rešujeta krizna vprašanja. Med nalogami, ki jih imata EU in Arabska liga, je Pahor med drugim omenil sistem za zgodnje obveščanje. Kot dejal glede Slovenije, ta v arabskem svetu ne išče le priložnosti za gospodarsko sodelovanje, temveč tudi prijateljske odnose.

Veleposlanik Mavretanije je opozoril, da EU zaradi finančne krize zmanjšuje obseg investicij in pomoči revnim državam, na kar je Pahor dejal, da solidarnost igra zelo veliko vlogo v EU. Ta želi pomagati revnejšim državam, zato so se pred kratkim odločili, da bodo pomagali v boju proti podnebnim spremembam, pri čemer bo sodelovala tudi Slovenija. EU bo revnejšim državam še naprej pomagala pri razvoju, je še zatrdil.

Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa, s katerim se je premier danes srečal, se je Pahorju zahvalil za obisk, zavzel pa se je, da bi se Slovenija in Evropska unija dejavneje vključili v reševanje bližnjevzhodnega konflikta.

Pahor z današnjim srečanjem z veleposlaniki Arabske lige zaključuje svoj obisk v Egiptu, ki ga je z več kot 80-člansko vladno-gospodarsko delegacijo začel v torek. Prvi dan je minil v znamenju krepitve gospodarskih odnosov med državama, ki so bili v središču pogovorov premiera z egiptovskim kolegom Muhamedom Nazifom, pa tudi slovensko-egiptovske poslovne konference in podpisanih sporazumov.