Spomnimo: V času ministrovanja Ivana Žagarja je Služba vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) objavila štiri razpise, na podlagi katerih so dodelili okoli 300 milijonov evrov različnim projektom, za katere so regije ocenile, da prispevajo k njihovemu razvoju. Šlo je pretežno za gradnjo cest, kanalizacij in druge infrastrukture v občinah, projekti pa so morali biti umeščeni v izvedbene akte regij. Računsko sodišče je na način izvedbe razpisov podalo mnenje s pridržkom. Po mnenju njihovih revizorjev je SVLR kot organ upravljanja kršila uredbo, ki ureja postopke pri porabi evropskih kohezijskih sredstev, in neupravičeno odobrila sredstva za nekatere projekte. Zaradi ugotovitev računskega sodišča plačilni organ na ministrstvu za finance ni želel certificirati zahtevkov za povračila, in čeprav so bile ceste in kanalizacije že zgrajene, se v državni proračun iz Evrope za te projekte še oktobra ni vrnil niti cent.

Na SVLR zdaj pravijo, da številne nejasnosti in dvomi, ki so na razpise leteli predvsem zaradi specifike postopkov, "niso takšne narave, da bi vplivali na (ne)upravičenost oziroma izgubo sredstev". To pomeni, da ni razloga, da Slovenija zahtevkov za povračilo ne bi certificirala in po navedbah SVLR ta postopek na finančnem ministrstvu že teče, Slovenija pa že uspešno črpa sredstva evropske kohezijske politike.

Da bi se morebitnim zapletom izognili pri petem javnem razpisu, na katerem bodo pozvali regije, naj za sofinanciranje iz Evrope prijavijo projekte za triletno obdobje 2010-2012, na SVLR zdaj usklajujejo razlike v interpretacijah ter prilagajajo postopke in pogoje, na katerih bo temeljil navedeni razpis. Čeprav imajo občine projekte že pripravljene in so že večkrat zahtevale, naj država objavi razpis še to leto, ga bodo dočakale najverjetneje šele januarja 2010.

Je pa v zgodbi reševanja milijonov, dodeljenih na spornih štirih razpisih, očitno prišlo do neusklajenosti med Gjerkeševim in Gasparijevim resorjem. Potem ko so na službi za lokalno samoupravo poslali evropski komisiji svoje pojasnilo o dogajanju v Sloveniji, je evropsko komisijo ločeno o tem obvestila še državna sekretarka na službi za razvoj in evropske zadeve Andreja Jerina, kar je očitno postopke usklajevanj in iskanja pojasnil, ki bi pripeljala do rešitve, podaljšalo. Gjerkeš je prepričan, da Jerina ni imela pooblastil, da bi se pogovarjala z evropsko komisijo, Jerina pa, da je naloga Gasparijeve službe usklajevanje resorjev slovenske vlade in da evropska komisija od Gjerkeševe službe ni dobila vseh informacij. Poslanec SLS Franc Pukšič je včeraj pozval k razrešitvi Jerine, ker meni, da je "škodljiva" in da je ravno ona kriva za to, da so bila sredstva tako dolgo zablokirana, SLS pa na to temo zahteva tudi izredno sejo parlamentarnega odbora za lokalno samoupravo. Gjerkeš meni, da tak ukrep ni potreben, saj je prepričan, da do neusklajenega delovanja ni prišlo iz škodoželjnosti, ampak le zato, ker je tudi Jerina želela pomagati pri tem, da se sredstva čim prej začnejo vračati iz evropskega v državni proračun.