Erik Vidmar, vodja arboristike v podjetju Tisa, ki že od leta 2004 za ljubljansko mestno občino (od letos na podlagi triletne pogodbe z JP Snaga) skrbi za redno vzdrževanje dreves v mestnih parkih in drevesnih nasadih, poudarja, da je sečnja in odstranitev vseh dreves na Janežičevi in Privozu na Prulah ter v Ulici Goce Delčeva (že izvedena) in Jana Husa na Kodeljevem (ki še bo) že dalj časa načrtovana in strokovno usklajena s "svetom za javni prostor", ki deluje pri MOL in ga sestavljajo tudi strokovnjaki za drevesa, krajinsko arhitekturo, gozdarstvo in biologijo, njegov pomemben člen pa je ljubljanski podžupan Janez Koželj. Skupaj so se odločili, da bodo posekane srebrne javore, gledičije in stebraste hraste nadomestili s šest metrov visokimi mladimi drevesi tulipanovca, ambrovca in ginkovca, s katerimi se Tisa oskrbuje pri velikem belgijskem drevesničarju.

Arborist Vidmar poudarja, da je bila omenjena sečnja nujna v nekaterih primerih zaradi starosti dreves, v večini primerov pa zaradi njihovega dolgoletnega slabega in nestrokovnega vzdrževanja. Pred manj kot desetimi leti so komunalni delavci, takrat pristojni za vzdrževanje mestnih parkov in drevesnih nasadov, drevesa ob cestah največkrat preprosto obglavili na določeni višini, ki so jo dosegli z dvigali, tako da so od glavnih vej in vrhov v zrak obmoleli le njihovi štrclji.

Takšno obglavljanje pa drevesa močno poškoduje in oslabi, saj povzroči stradanje korenin, olajša razvoj in napad bolezni ter škodljivcev in pospeši razkroj. Končna posledica takšnega nepravilnega obžagovanja so razkrojena ali votla drevesa, ki z novozraslimi, a slabo pritrjenimi vejami predstavljajo veliko nevarnost za ljudi in objekte v njihovi bližini. Tako so bila tudi ob Janežičevi že posekana drevesa zaradi obglavljanja v preteklosti že močno razkrojena, kar je bilo jasno razbrati tudi iz njihovih štorov s trohnečim osredjem. Erik Vidmar pa zagotavlja, da njihovo podjetje pri rednem vzdrževanju dreves dosledno upošteva svojo "biblijo". To so Evropska navodila za obžagovanje dreves, ki jih je izdalo Evropsko arboristično združenje, Tisa pa prevedla na svoje stroške, a tudi za širšo uporabo...