Kamničani naj bi prvič posegli po mamilu nekoliko starejši kot znaša slovensko povprečje, mamila pa so lahko dostopna. Največ jih uporabljajo dijaki četrtošolci, večjo verjetnost kajenja otrok pa povzroča kajenje staršev. Razlogi, zaradi katerih mladostniki posegajo po mamilih, so poleg vpliva družbe in radovednosti tudi vpliv medijev, slab zgled staršev ali bližnjih sorodnikov, pobeg od težav, stresa ali osamljenosti, iskanje vzburjenja in čimprejšnje zadovoljitve ter užitek.

Analiza uporabe mamil med učenci tretje triade OŠ Frana Albrehta pa je pokazala, da dobro poznajo znana mamila, bistveno slabše pa ostala. Izkušnje s kajenjem ima tretjina anketirancev. Najpogosteje so poskusili kajenje in pitje alkohola v obdobju med desetim in štirinajstim letom, v katerem izstopa enajsto leto. Prvo cigareto naj bi večina osnovnošolcev dobila od prijatelja, prvo alkoholno pijačo pa od staršev. V devetem razredu alkohola ni poskusilo le 11 odstotkov učencev, pijanih pa je bila že tretjina tistih, ki so poskusili alkohol. Marihuano je kadilo že 3,5 odstotka anketirancev. Tveganje za uporabo mamil je največje v osmem razredu, ugotavljajo na šoli in opozarjajo, da bi bilo treba okrepiti preventivno delovanje zlasti v sedmem in osmem razredu, tudi pri delu s starši. Te ugotovitve so si vzeli k srcu tudi v lokalni akcijski skupini (LAS) za boj proti mamilom, kjer koordinirajo dejavnosti institucij, ki se pri delu srečujejo z zasvojenostmi. Na decembrski seji občinskega sveta so na njihovo pobudo z analizo stanja na področju uporabe mamil seznanili tudi občinske svetnike. Tudi ti so ugotavljali, da lahko naraščajočo uporabo mamil zajezijo le z učinkovito in dolgoročno naravnano strategijo preventive, kar pa terja sistemska sredstva in delno profesionalizacijo koordinatorja programov. Zaskrbelo pa jih je tudi število odvrženih igel, ki so nevarne za vse. Zato so med drugim predlagali, da bi v zdravstvenem domu uredili sobo z iglomatom, zavzeli pa so se tudi za to, da bi v občini uredili hišo za zdravljenje odvisnikov.

Predstavniki društva Stigma se na terenu v Kamniku srečujejo s 30 odvisniki, deset odvisnikov pa je vključenih v njihov program v Ljubljani. Delo opravljajo s prirejenim kombijem, ki deluje na principu mobilne pisarne. Po zaprtju zapuščene hiše, kjer so se srečevali lani, preizkušajo novo stalno lokacijo.

Društvo Doulos se ukvarja z 32 uporabniki programa namenjenega svetovanju in pomoči zasvojencem ter njihovim svojcem. Dvajset zasvojencev so poslali na brezplačno zdravljenje v tujino, pet jih je še vedno na zdravljenju v Španiji in eden na Hrvaškem.

Število uporabnikov vzdrževalnega metadonskega programa se mesečno vrti med 13 in 15 uporabniki v starosti od 23 do 43 let.

Center za socialno delo Kamnik Center trenutno obravnava eno uživalko mamil, ki se zdravi v Španiji in prejema denarno socialno pomoč, letno pa jih obravnavajo okrog 15. Opažajo, da je zelo razširjeno uživanje mehkih mamil med 12-, 13- in 14-letniki, nekateri pa se pri 14 in 15 letih že srečajo s trdimi mamili. Zasvojenci pomoč redko iščejo sami, pogosteje jih obiščejo njihovi starši.