Kot je pojasnil, je bil 33-letni Konjičan po končani preiskavi s kazensko ovadbo priveden k preiskovalnemu sodniku, ki je zanj odredil sodno pridržanje, Celjan pa je že na prostosti. Oba osumljenca se sicer ukvarjata z avtoprevozniško dejavnostjo in sta bila usmerjena predvsem na prevoz izdelkov iz EU v Albanijo.

Zoper osumljenca so bili uporabljeni klasični policijski ukrepi kot tudi prikriti preiskovalni ukrepi, s katerimi so bili pridobljeni dokazi o delovanju mednarodne kriminalne združbe, ki je izvrševala kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa z mamili, tako da je organizirala prevoz droge po t.i "balkanski ruti" iz Albanije v EU.

Pri kriminalistični preiskavi je bilo ugotovljeno, da je 25-letni voznik tovornega vozila iz Maribora, zaposlen pri 33-letnemu osumljencu, julija letos odpotoval s tovornim vozilom za prevoz živine na Madžarsko, kjer je natovoril odrasla goveda. Potem je vstopil v Albanijo, kjer so mu člani kriminalne združbe iz Črne Gore in Albanije po raztovarjanju goved v Tirani, v bližini mesta Skader, natovorili 239 paketov konoplje, skupne teže 291 kilogramov.

Pakete so natovorili v dvojno dno vlečnega in priklopnega vozila. 25-letni voznik se je potem s tovornim vozilom napotil proti Sloveniji, kjer je bil na mejnem prehodu Debeli breg pri izstopu iz Črne Gore kontroliran s strani tamkajšnje policije. Najdeno prepovedano drogo so vozniku na mejnem prehodu zasegli in mu odvzeli prostost. Na Višjem sodišču v Podgorici so ga obsodili na petletno zaporno kazen, ki še ni pravnomočna.

Voznik tovornega vozila je kriminalno dejanje izvrševal po natančnih navodilih lastnika tovornega vozila, ki je organiziral prevoze skupaj z osumljencem iz Celja. Slednji je skrbel predvsem za dogovarjanja s kriminalno združbo v Črni Gori in Albaniji.

Po mnenju Senice je bila značilnost kriminalne združbe dobra organiziranost v smislu razdelitve nalog za izpeljavo kriminalnega dejanja. Prav tako so člani kriminalne združbe veliko "varnostnih" ukrepov namenili onemogočanju pridobivanja dokazov s strani policije.

Omenjeni kriminalni posel je zahteval velik finančni vložek, osumljenci pa bi s prodajo droge na območju Slovenije, pri prodaji po kilogram konoplje, zaslužili okoli 900.000 evrov.

Pri hišni preiskavi so bile pri 33-letniku najdene še tri vojaške ročne bombe, zato ga je doletela tudi kazenska ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva. V kriminalistični preiskavi so sodelovali tudi kriminalisti z Generalne policijske uprave ter črnogorski in kriminalisti iz Republike Srbske.