Trajkovićeva je zagotovo ena najbolj vidnih in priznanih srbskih politikov na Kosovu. Po besedah Dragana Velića, ki je bi skupaj s Trajkovićevo poslanec prvega kosovskega parlamenta od leta 2001 do 2004, je svet tako drastično odločitev sprejel zaradi dejstva, da je nekdanja podpredsednica javno pozivala kosovske Srbe, naj se udeležijo nedavnih lokalnih volitev. S tem je ravnala v nasprotju s stališčem srbske vlade, ki je vseskozi poudarjala, da morajo kosovski Srbi volitve bojkotirati, saj bi njihova udeležba pomenila, da priznavajo državo Kosovo.

Znano je, da je na novembrskih volitvah v občinah z večinskim srbskim prebivalstvom v osrednjem in vzhodnem delu Kosova svoj glas oddalo okoli 7000 srbskih volilcev, kar je precej več kot na volitvah leta 2007. Na severu Kosova je medtem uspel popolni bojkot glasovanja. Sprememba stališč Srbov je še posebno izrazita v novonastali občini Gračanica blizu Prištine, kjer je na volišča odšlo okoli 3600 prebivalcev srbske narodnosti. Udeležba je bila kar trikrat večja kot na volitvah, ki jih je le nekaj mesecev pred tem organizirala vlada Srbije za svoje vzporedne strukture, ki delujejo tudi v omenjeni občini. Poznavalci kosovskih razmer so prepričani, da bi Trajkovićeva ostala na svojem položaju, če srbska udeležba na volitvah ne bi bila tako visoka.

Trajkovićeva nasprotuje ozemeljski razdelitvi Kosova

Rada Trajković je znana tudi po svojih zelo jasnih stališčih o idejah in predlogih o ozemeljski razdelitvi Kosova, ki se občasno pojavljajo v srbski javnosti kot ena od možnih rešitev statusa Srbov v državi Kosovo. Trajkovićeva, ki jo pri tem odločno podpirajo tudi nekateri drugi pomembni srbski politiki iz tega dela Kosova, morebitni razdelitvi države odločno nasprotuje. Prepričana je, da bi v tem primeru sever Kosova pripadel Srbiji, tako da bi se okoli 70.000 kosovskih Srbov iz preostalih delov Kosova izselilo na sever države ali v Srbijo.

Odločitev srbskega nacionalnega sveta potrjuje, da ima uradni Beograd težave z ohranjanjem nadzora nad kosovskimi Srbi, med katerimi sta vse bolj očitna razdraženost in nezadovoljstvo zaradi nejasnosti vidikov njihovega gospodarskega in političnega položaja na Kosovu.