Povedal je, da ko pride med ljudi, ugotavlja, da ti niso prav nič spremenili mišljenja o njem ter da ga podpirajo in mu čestitajo. Glede negativnih odzivov na odlikovanje, ki ga je danes med drugim izrazil tudi Zbor za republiko, pa je Ertl še povedal, da je državljan te države in "če hočem spoštovati svojo domovino, potem moram spoštovati tudi vse institucije, ki jih ta država ima". Poudaril pa je, da se v njihovo odločitev ali pa mišljenje ne bo nikoli vtikal.

Ertlovemu odlikovanju so sicer danes stopili v bran tudi v Zvezi veteranov vojne za Slovenijo. Predsednik zveze Janez Pajer je zapisal, da predsedniku Türku ob podelitvi visokih državnih priznanj Tomažu Času, Tomažu Ertlu in Leopoldu Jesenku izreka polno podporo. Odlikovanci so po njegovih navedbah prejeli priznanje za svoje delovanje v času priprav in izvedbe akcije Sever, ki je nesporno omogočila nadaljevanje demokratičnih procesov v Sloveniji.

Kot je zapisal, so pri dokončni osamosvojitvi Slovenije, katerega vrhunsko dejanje je bila osamosvojitvena vojna, pripadniki takratne teritorialne obrambe in milice zgledno sodelovali. Zveza veteranov zato odločno nasprotuje izničevanju pomena akcije Sever, saj bi morali biti na to dejanje ponosni vsi slovenski državljani, je še navedel Pajer.

Kot je znano, je predsednik Türk za zasluge v času akcije Sever v ponedeljek s srebrnim redom za zasluge odlikoval Tomaža Ertla, ki je v času priprav na preprečitev t.i. mitinga resnice leta 1989 vodil republiški sekretariat za notranje zadeve in akcijo Sever. Kljub številnim protestom proti odlikovanju Ertla predsednik Türk vztraja pri svoji odločitvi.