Prvi uspehi

Nicole Izzo, namestnik šefa italijanske policije, je v Bruslju, kjer so Italijani skupaj z evropsko komisijo predstavili nekaj omenjenih projektov, povedal, da so v zadnjem letu aretirali 42 oseb, povezanih z mafijo, vrednost zasežene lastnine pa sega čez milijardo evrov.

"Italija velikokrat zaseže zemljo, zato smo se organizirali za upravljanje s temi posestvi. Seveda je to zelo težko, saj je mafija prisotna povsod. Pred leti o tem ne bi niti sanjali, danes pa žanjemo uspehe," je pojasnil Lucio Guarino, vodja razvojnih projektov v Palermu in Corleoneju. Dodal je, da jim je uspelo najti delo za približno 100 mladih, ki sedaj delajo v tovarnah testenin in vinogradih. Celo nekateri večji trgovci so se odločili, da bodo prodajali njihove izdelke.

Eden izmed teh projektov je kletarstvo Centopassi. Posestvo na 17.000 kvadratnih metrih je bilo zaseženo Giovanniju Genoveseju, zdaj zaprtemu zaradi izsiljevanja in drugih kriminalnih dejanj. Vsaka steklenica vina, ki jo proizvedejo, je posvečena žrtvi mafije. Vrednost projekta sicer znaša 426.000 evrov. "Zemlja Corleoneja" je drugi tovrstni projekt, vreden 600.000 evrov, kjer so "šefu vseh šefov" Salvatoreju Riini odvzeli posestvo in odprli kmetijski center in kmečki turizem. Riina je kriv za umore treh sodnikov, dveh policistov in drugih, obsojen je na dosmrtno ječo.

Evropski komisar za regionalno politiko Pawel Samecki je priznal, da gre pri teh projektih ne le za razvoj manj razvitih regij, temveč tudi za boj proti organiziranemu kriminalu. Doslej podobnih projektov ne pozna v nobeni drugi državi članici, bi pa morebitne predloge v Bruslju nedvomno proučili, če bi jih dobili. Italijanom je sicer komisija pri tovrstnih naporih izdatno pomagala: v obdobju 2000-2006 z enajstimi milijoni evrov, do leta 2013 pa bodo prejeli še okoli 64 milijonov.

Mafija se ne da zlahka

Antonio Maruccia, ki je odgovoren za zaseženo lastnino, je poudaril, da je pomembno, da se ta vrne državljanom, je pa res, da jo je mogoče tudi prodati. Pod kakšnimi pogoji, sedaj odločajo v italijanskem senatu, čeprav nekateri že opozarjajo, da bo lahko mafija na ta način prišla nazaj do svoje lastnine. Pa tudi sicer je treba biti pozoren na to, da se mafija ne bi naknadno preko razpisov "infiltrirala" v pogodbe novih projektov.

Nevladna mreža Flare, ki se zavzema za boj proti organiziranemu kriminalu, je ob tem v Bruslju izpostavila, da bi se morala zasežena posestva vrniti ljudem za različne družbene namene. Ministre za pravosodje, ki so v torek zasedali v Bruslju, je pozvala, naj v t. i. stockholmski program, nov petletni strateški program EU na področju pravosodja in notranjih zadev, vključijo tudi konfiskacijo in vnovično uporabo zasežene lastnine.

Minister za pravosodje Aleš Zalar nam je po njihovem posredovanju pojasnil, da se pomemben del stockholmskega programa nanaša tudi na varstvo žrtev, posebej otrok in ranljivih skupin, kar je "edino prav", del tega programa pa sta tudi zaseg in zaplemba.