Trenutno v misiji Eupola v Afganistanu, ki jo vodi EU, sodeluje okoli 200 policistov, potrebnih pa bi jih bilo še najmanj enkrat toliko. Gre za civilno misijo kriznega upravljanja, katere mandat je predvsem mentoriranje in usposabljanje afganistanskih policistov ter pomoč pri njihovem organiziranju, zaenkrat pa zaradi varnostnih razmer misija poteka zgolj na severu in zahodu, je za STA v Heratu na zahodu Afganistana pojasnil vodja misije v regionalnem poveljstvu zahod, stotnik italijanskih karabinjerjev Paolo Enrico Colombani.

Razmere, v katerih delujejo policisti Eupola, si je ogledal tudi višji policijski inšpektor in koordinator za mednarodne misije v slovenski policiji Aleš Grudnik, tudi sam "veteran" sodelovanja slovenske policije v mednarodnih operacijah. Inšpektor nad videnim ni bil nezadovoljen. Več sicer ni želel povedati, vendar kot kaže, njegova ugotovitvena misija v Afganistanu ne bo negativna.

Tako je pričakovati, da se bo misiji Eupol v Afganistanu pridružila tudi slovenska policija. Končno odločitev mora sicer sprejeti še slovenska politika, vendar bosta glede na napovedi ministrice Kresalove na misijo odšla največ dva policista.

Stotnik Colombani je dejal, da bi bil slovenski prispevek misiji več kot dobrodošel. Trenutno v Heratu, kjer bi bila najverjetneje nastanjena tudi slovenska policijska misija, deluje 15 policistov. Večina jih je italijanskih karabinjerjev, imajo pa tudi nemškega, danskega in češkega predstavnika.

Razmere za delo sicer niso lahke, vendar pa tudi niso slabe, je še opisal italijanski policijski stotnik, ki ima za seboj že štiri mednarodne misije, od Iraka do misij na Balkanu. Za njihovo varnost skrbijo italijanski vojaki, poleg tega pa usposabljanje afganistanskih policistov poteka zgolj v centru za usposabljanje, ne pa na terenu, kjer je položaj zapleten. Samo delo - torej usposabljanje in mentoriranje afganistanskih policistov pa po njegovih besedah poteka zelo dobro; policisti so motivirani in predani svojemu delu.

Toda pri tem imajo tudi več problemov, saj je kar okoli 20 odstotkov afganistanskih policistov ubitih na dolžnosti, veliko pa jih mora še med usposabljanjem na dolžnost, s katere se potem redko vrnejo. Poleg tega je velik problem tudi "endemična" korupcija na vseh ravneh, je še opozoril Colombani. Toda boj proti korupciji je predvsem na lokalni ravni močan, kar vzbuja optimizem, je še poudaril stotnik italijanskih karabinjerjev.