"Slovenija pa bo svoj prispevek na področju civilno-razvojnega sodelovanja v naslednjem letu občutno povečala," je ob izročitvi donacij prejemnikom še izpostavil Krek in napovedal veterinarski projekt v vrednosti okoli 200.000 evrov (300.000 dolarjev).

Predstavnik ministrstva za zunanje zadeve Jurij Rifelj pa je poudaril, da se "Slovenija na ta način po svojih močeh odziva na številne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, da se države vključijo v mednarodna prizadevanja za stabilizacijo Afganistana". Slovenija to počne predvsem v okviru EU in Nata, je dodal.

Slovenija je letos v okviru civilno-vojaškega sodelovanja znotraj Skupine za obnovo pokrajine Herat (PRT) namenila 40.000 evrov za več projektov. Med glavnimi donacijami je bila računalniška učilnica oddelku za veterino na fakulteti za kmetijstvo univerze v Heratu, pa tudi oprema za ženski učni center na obrobju Herata. Slovenija je temu centru zagotovila opremo za šiviljstvo, frizerstvo in izdelovanje umetnih rož.

Poleg tega je Slovenija pomagala tudi pri izgradnji vodovoda za center za duševno prizadete, v katerem je posadila tudi 200 sadnih dreves. Donirala je tudi računalnike za zasebno srednjo šolo, oddelku za novinarstvo na univerzi v Heratu - drugi največji univerzi v Afganistanu za tisto v Kabulu - pa je Slovenija podarila računalnike in kamero, je pojasnil podsekretar v slovenskem uradu za civilno obrambo, zadolžen za področje civilno-vojaškega sodelovanja Srečko Zajc, ki je te projekte tudi vodil.

Zdaj pa Slovenija pripravlja naslednji velik projekt, ki mu bosta ministrstvi za zunanje zadeve in obrambo namenili okoli 300.000 dolarjev. Gre za veterinarski projekt cepljenja živali nomadov, ki bo trajal približno leto dni, potekal pa bo v sodelovanju z afganistanskim ministrstvom za kmetijstvo in fakulteto za kmetijstvo univerze v Heratu, je še povedal Zajc.

Načrtuje se tudi krepitev pomoči ženskam v Afganistanu. V tem okviru se načrtuje projekt pomoči ženskam pri zadružni vzreji perutnine in pridobivanju jajc, kar bi okrepilo tako družinsko ekonomijo kot tudi vzpodbujalo samostojnost žensk, je še povedal Zajc.

Zajc je bil do konca junija letos slovenski predstavnik v Centru za civilno-vojaško sodelovanje (CIMIC) v okviru italijanskega PRT v Heratu in poudarja, da je napredek, ki je bil storjen v Afganistanu od padca režima talibanov, občuten, vendar je treba narediti še veliko. "V nasprotju s splošnim prepričanjem v domovini, da ni bilo storjenega veliko, pa je napredek merljiv in dodatno vlaganje v razvoj in izgradnjo institucij je ključno za stabilizacijo Afganistana," je še poudaril Zajc.

To je danes na slovesnosti v Heratu poudaril tudi državni sekretar na obrambnem ministrstvu Krek. "Poleg zagotavljanja varnosti je ključna obnova države in podpora institucijam afganistanskih oblasti," je poudaril na sedežu PRT v Heratu.

Skupine za obnovo pokrajin (PRT) v Afganistanu v okviru mednarodnih sil Isaf pod poveljstvom Nata skrbijo tako za obnovo in razvoj v omenjenih pokrajinah. Vodijo jih države samostojno, odvisne pa so tudi od nacionalnih proračunov.

PRT delujejo na podlagi načrta, ki ga oblikuje pokrajinski, se pravi afganistanski razvojni svet, načrt pa mora biti tudi v skladu z afganistansko nacionalno razvojno strategijo. Italijanski PRT v Heratu nato letno za te projekte nameni okoli pet do šest milijonov evrov, pomembno pri tem pa je, da projekti izhajajo iz potreb prebivalstva in so usmerjeni tudi v izgradnjo institucij oblasti na vseh nivojih.

Pri obnovi in razvojnih projektih sicer sodeluje prek sto različnih organizacij, od mednarodnih, vladnih do nevladnih, razvojni načrt zgolj za pokrajino Herat v prihodnjih petih letih pa presega 20 milijard dolarjev.

Ključni projekti italijanskega PRT v Heratu, v okviru katerega sodeluje tudi Slovenija, so bili doslej sicer v kmetijstvu, šolstvu in zdravstvu. Letos so jih zaključili 26, 38 pa jih še poteka. Skupno je bilo letos odprtih 64 projektov, vrednih več kot 20.000 evrov, in 114 donacij v nižji vrednosti.

Predstavniki Cimica, ki je "srce" PRT, opozarjajo, da je v Afganistanu mogoče z razmeroma malo sredstvi narediti zelo veliko. Med tovrstnimi projekti je na primer moderna šola s 16 razredi, narejena po italijanskih standardih, vredna 160.000 evrov, so še izpostavili predstavniki skupine za civilno-vojaško sodelovanje v Heratu. Italijanski PRT obsega skupno 177 mož, od tega 14 v Cimicu, predvidoma januarja pa se jim bosta pridružila še dva slovenska predstavnika.