Komisija DZ po zakonu o preprečevanju korupcije, je na svoji seji 5. novembra med drugim pooblastila predsednika komisije Branka Mariniča (SDS), da naj izkoristi vsa pravna sredstva za izpolnitev določb 14. b člena poslovnika.

Poslovnik, ki ga je parlamentarna komisija maja dopolnila v 14. a in b členu, so po besedah Mariniča dopolnili z namenom natančneje definirati, kako bi parlamentarna komisija poglobila svojo nadzorstveno funkcijo. Spremembe pa so nastajale tudi na predlog Kosa, je dejal.

Po spremembah bi namreč morala komisija za preprečevanje korupcije državnozborski komisiji posredovati vse prijave sumov korupcije, ki so bile vložene, vendar njihove obravnave do zdaj še ni zaključila.

Kos je to zavrnil z navedbami, da sprememba poslovnika predstavlja napad na neodvisnost dela komisije za preprečevanje korupcije s ciljem priti do občutljivih podatkov, ki bi omogočili posameznim politikom, da se izognejo odgovornosti za storjena dejanja.

Marinič je pojasnil, da zahtevajo zgolj vsebino suma korupcije, ne pa identitete prijavitelja. Zavrnil je, da bi Kosova komisija morala parlamentarni komisiji pošiljati vpisnike o prijavi korupcije, kjer so zapisani tudi podatki o prijavitelju. Kot je dejal, poslovnik tega ne določa. Priznal pa je, da je v tretjem dopisu komisiji želel predlagati oz. svetovati, katere podatke naj od kod vzamejo, pri čemer pa je navedel vpisnik.

Na vprašanje, ali ni poslovnik komisije akt, s katerim državnozborska komisija ureja način svojega dela, je Marinič dejal, da je poslovnik "uraden dokument, ki je bil objavljen v uradnem listu. Ta uradni dokument nalaga obveznost slehernemu državljanu in tudi institucijam v Sloveniji". Kot je znano, je Kos dejal, da dopolnitev poslovnika državnozborske komisije ne more niti formalno niti vsebinsko vzpostavljati novih obveznosti protikorupcijske komisije.

Marinič je tudi zanikal, da so se za spremembe poslovnika odločili po izbruhu afere, ko naj bi namesto Mariniča nekdo drug opravljal izpit iz nemškega jezika na kranjski fakulteti za organizacijske vede. Po njegovih trditvah so že takoj ob začetku delovanja parlamentarne komisije decembra 2008 načrtovali spremembo poslovnika komisije v 14. a in b členu. Poudaril je tudi, da so ta dopolnila poslovnika usklajena z zakonom o preprečevanju korupcije.

Kos: Ker je bila zadeva napovedana že dolgo časa, naju ne preseneča

"Ker je bila zadeva napovedovana že dolgo časa, naju nič ne preseneča. Ovadba ni resna in ne bo imela nobenih kazensko-pravnih učinkov, edina posledica za delo komisije bo ta, da bova verjetno z namestnico izgubila nekaj časa, ko bova komentirala to ovadbo," je napoved ovadbe na današnji novinarski konferenci komentiral Kos.

Poudaril je, da se ne zgodi pogosto, da bi bila namestnica in predsednik protikorupcijske komisije ovadena, ker vztrajata na spoštovanju zakona o preprečevanju korupcije.

"Gospoda Mariniča sem kot prava neveščo stranko na najinem zadnjem srečanju opozoril, da podaja krivo ovadbo in tudi na posledice krive ovadbe. Z namestnico bova razmislila o tem, da bi zoper gospoda Mariniča podala kazensko ovadbo zaradi krive ovadbe, saj je njegova ovadba privlečena za lase," je še dodal Kos.

Kos je prepričan, da Mariniča ne zanima dejanska pravna plat problema, delovanje protikorupcijske komisije ali sodelovanje med državnozborsko komisijo, ki jo vodi, in protikorupcijsko komisijo. "Na to igro ne bomo pristali, mi bomo korektno, a v skladu z zakonom, izpolnjevali svoje obveznosti do parlamentarne komisije," je še dodal Kos.