Kot je znano, se je v drugem četrtletju letos BDP v evrskem območju skrčil za 0,2 odstotka, v celotni EU pa za 0,3 odstotka.

BDP v evrskem območju se je v tretjem četrtletju v medletni primerjavi znižal za 4,1 odstotka, v državah članicah EU pa za 4,3 odstotka.

BDP se je v obdobju od julija do konca septembra glede na predhodnje četrtletje najbolj zvišal v Litvi, in sicer za kar šest odstotkov. Po rasti sledi Slovaška (-1,6 odstotka) Avstrija in Portugalska (obe +0,9 odstotka), Češka (+0,7 odstotka) in Nemčija (+0,7 odstotka).

Največji padec BDP so po podatkih, ki jih ima na voljo Eurostat, na četrtletni ravni zabeležili v Estoniji (-2,8 odstotka), na Madžarskem (-1,8 odstotka) in na Cipru (-1,4 odstotka).

Na letni ravni največji padec BDP v tretjem četrtletju beležijo v Estoniji (-15,3 odstotka), Litvi(-14,3 odstotka), na Madžarskem (-7,1 odstotka) in v Romuniji (-7,1 odstotka).

Najmanjši padec BDP pa so v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2008 ustvarili v Grčiji (-1,6 odstotka), sledita Francija in Portugalska (-2,4 odstotka) in Ciper (-2,7 odstotka).

Eurostat še nima podatkov o gibanju BDP v tretjem četrtletju za Slovenijo.

Ameriški BDP se je v tretjem četrtletju letos v primerjavi s prejšnjim četrtletjem zvišal za 0,9 odstotka. S tem so iz recesije izšli tudi v največjem svetovnem gospodarstvu. V primerjavi z tretjem četrtletjem lani pa se je BDP skrčil za 2,3 odstotka. V drugem četrtletju letos se je BDP v ZDA skrčil za 0,2 odstotka.