Država se mora otresti svoje odvisnosti od izvoza nafte in plina ter preiti v visokotehnološko gospodarstvo. "Z začetkom modernizacije industrijske baze ne moremo več čakati. Od tega bo odvisno preživetje našega naroda v modernem svetu," je dejal Medvedjev. Njegov dobro poldrugo uro trajajoč govor je ob gospodarskih temah zajemal še socialni položaj in stanje demokracije v Rusiji, s katero predsednik ni zadovoljen. Zunanjepolitične teme so bile tokrat le redko omenjene.

Za temelje tehnološke prenove Rusije je opredelil jedrsko energijo, raziskovanje vesolja in razvoj informacijske tehnologije. "Namesto da imamo primitivno gospodarstvo, utemeljeno na surovinah, moramo z edinstvenim znanjem, novimi proizvodi in tehnologijami ustvariti bistro gospodarstvo, ki bo koristno za ljudi." Velika državna podjetja so po mnenju Medvedjeva neučinkovita in treba jih bo preoblikovati v delniške družbe. Država jih ne namerava več dolgo podpirati, prav tako ne bo ščitila podkupljivih uradnikov.

Kot enega od konkretnih ukrepov za učinkovitejše gospodarstvo je navedel morebitno zmanjšanje števila časovnih pasov v Rusiji. Od skrajnega zahoda države v Kaliningradu se do vzhodnega dela na Čukotki trenutno razteza kar 11 časovnih pasov.

Po črnogledem preletu trenutnih gospodarskih razmer v državi in pozivu h korenitim spremembam je sledil še pretres političnega stanja v Rusiji. "Namesto arhaične družbe, v kateri vse določajo in urejajo voditelji, moramo oblikovati družbo pametnih, svobodnih in odgovornih ljudi," je menil Medvedjev. Ruski predsednik ni zadovoljen s stanjem demokracije v državi, kljub temu pa je opozicijo hkrati opozoril, naj z gesli za več demokracije ne poskuša načenjati stabilnosti države. Poglavitni cilj Rusije bi moral biti mlade vzgojiti v "duhu svobode".

Zunanjepolitičnim temam je Medvedjev namenil zgolj sedem minut. Cilj pragmatične zunanje politike Moskve bo po predsednikovih besedah doseči izboljšanje življenjskega standarda državljanov.