Tajski premier Abhisit Vejjajiva je na srečanju branil ustanovitev komisije za človekove pravice in zavrnil kritike, da bo neučinkovita v boju z državami članicami, ki kršijo človekove pravice. "Ustanovitev komisije je še en pomemben mejnik v razvoju Aseana," je dejal Abhisit.

Ustanovitev komisije je sicer zasenčil spor z aktivisti za človekove pravice iz Mjanmara, Kambodže, Laosa, Filipinov in Singapurja, ki naj bi se v prestižnem tajskem letovišču Hua Hin, kjer poteka srečanje, z voditelji članic Aseana sestali na pogovorih o novi komisiji.

Komisiji sicer očitajo tudi, da se osredotoča na promocijo človekovih pravic, ne pa tudi na njihovo dejansko zaščito. Združeni narodi so voditelje Aseana zato pozvali, naj poskrbijo, da bo komisija "kredibilen" organ.

Države članice želijo na srečanju poglobiti gospodarske in politične odnose, njihova prizadevanja pa je za zdaj ogrozil spor med Tajsko in sosednjo Kambodžo glede usode nekdanjega tajskega premiera Thaksina Shinawatre. Kamboški premier Hun Sen mu je namreč v Kambodži ponudil zatočišče in ga imenoval za svetovalca za gospodarska vprašanja.

Pogovorom desetih članic organizacije - Bruneja, Kambodže, Indonezije, Laosa, Malezije, Mjanmara, Filipinov, Singapurja, Tajske in Vietnama - bodo sledili še pogovori z voditelji Avstralije, Kitajske, Indije, Japonske, Nove Zelandije in Južne Koreje.

Glavni cilj Aseana je vzpostavitev enotnega trga in proizvodne baze do leta 2015 ter razširitev trgovinskih in gospodarskih vezi z glavnimi regionalnimi partnericami, kot sta Kitajska in Indija.

Ena glavnih tem letošnjega vrha bo tudi okolje. Voditelji bodo po pričakovanjih izrazili podporo pogovorom o novem sporazumu o podnebnih spremembah, ki bodo decembra potekali v Koebenhavnu. Članice Aseana in njihove partnerske države naj bi sprejele tudi izjavo o sodelovanju na področju preskrbe s hrano ter ravnanju v primeru naravnih nesreč.