"Sinoči smo podpisali 200 milijonov evrov vredno pogodbo z zasebnim skladom Global Emerging Markets (GEM) iz New Yorka, ki trenutno razpolaga z okoli 3,4 milijarde dolarjev vrednim premoženjem. Z omenjeno vsoto bomo povečali kapital Infond Holdinga, pri uresničitvi pogodbe pa je edini pogoj, da sklenemo dogovor s slovenskimi bankami," je vse kar je po dobri dve uri trajajoči skupščini povedal prvi mož Infond Holdinga in dodal, da jih zdaj čaka trdo delo, s katerim bodo morda uspeli rešiti Infond Holding in njegove delničarje.

Sicer pa so delničarji Infond Holdinga, ki po skupščini niso dajali izjav, danes med drugim odločali prav o dokapitalizaciji družbe, potem ko jim to kljub podobnemu sklepu ni uspelo že po majski skupščini. Takrat je bilo izglasovan sklep o dokapitalizaciji družbe s stvarnimi vložki, ki pa ni bila uspešna, saj zaradi spremenjenih razmer upnik Center Naložbe, ki je nameraval konvertirati svoje terjatve v kapitalski delež, k dokapitalizaciji ni pristopil v predvidenem trimesečnem roku.

Družba je v tem času ugotovila tudi insolventnost, zaradi česar je nova uprava pod Ceranijevim vodstvom ocenila, da ima Infond Holding nesorazmerno nizek kapital v primerjavi z obveznostmi in je povečanje osnovnega kapitala družbe nujno potrebno.

Na predlog uprave je tako večina delničarjev iz kroga Ceranija in Boška Šrota na današnji skupščini sklenila osnovni kapital družbe povečati za največ 206 milijonov evrov, in sicer tako z denarnimi kot stvarnimi vložki. Povečanje osnovnega kapitala z denarnimi vložki naj bi se po sprejetem predlogu izvedlo do zneska 50 milijonov evrov, s konverzijo terjatev in dolgov v lastniške deleže pa bi kapital lahko povečali za največ 156 milijonov evrov.

Delničarji Infond Holdinga so odločili tudi o selitvi sedeža družbe iz Maribora v Ljubljano. Kot je že ob podaji tega predloga pojasnila uprava družbe, se bo s selitvijo sedeža v prestolnico skrajšala odzivnost in poenostavilo poslovanje družbe s finančnimi in nadzornimi institucijami, ki so večinoma locirane v Ljubljani.

Do sprememb pa je prišlo tudi v nadzornem svetu. Klaudia Koban Jakopin je namreč že 3. julija odstopila, za štiriletni mandat pa je bil na ta položaj imenovan Moreno Roberto Novacco. Uprava Infond Holdinga pa je te dni prejela še odstopni izjavi ostalih dveh dosedanjih nadzornikov Günterja Soviča in Branka Šibakovskega.

Edini, ki je bil pripravljen komentirati dogajanje na skupščini, je bil predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič. "V kolikor obstaja kakršna koli možnost, da se reši družba in s tem tudi 33.000 malih delničarjev, ki pri vsem skupaj niso ničesar krivi, smo tega lahko samo veseli. Upamo, da je dejansko kakšna možnost za optimizem, to pa mi je Cerani zagotovil tudi v osebnem razgovoru in dejal, da je volja za rešitev družbe v resnici prisotna, a je zato potrebno izpolniti določene pogoje," je dejal Verbič in povedal, da jih je direktor družbe o podpisani pogodbi obvestil po zaključku uradnega dela skupščine.

Po Verbičevih besedah je zlasti pomembno vprašanje lastništva, ki je bilo po Ceranijevi oceni s strani bank odvzeto nezakonito in prodano po neprimernih cenah in zaradi česar tečejo tudi sodni postopki. V to se VZMD sicer ne želi vpletati, je pa Verbič povedal, da bodo tako kot v vseh ostalih primerih iskali možnosti za to, kaj lahko naredijo za to, da bi s konstruktivnimi predlogi prišli do rešitve družbe.

"Zahtevali bomo zelo jasne načrte in garancije, da bomo pri vsem skupaj angažirani tudi mali delničarji. Če bo do obljubljenega pozitivnega scenarija zares prišlo, potem kmalu pričakujemo novo skupščino in Cerani je danes zagotovil, da naj bi to bilo vprašanje nekaj tednov," je še dejal Verbič.