"Hočemo imeti referendum," je dan pred začetkom kongresa njegove stranke v Manchestru Cameron dejal v pogovoru za televizijo BBC. "Menim, da bodo ljudje v tej državi razočarani in jezni, da je lahko Irska dvakrat glasovala o pogodbi, ki spreminja način našega vodenja, mi pa nismo mogli o njej glasovati niti enkrat," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril Cameron.

Kot je pojasnil, je težava Lizbonske pogodbe v tem, da "jemlje pooblastila državam in jih centralizira v Evropi", ob čemer je izrazil mnenje, da to ni pravi pristop. Obenem pa se je Cameron vztrajno izogibal vprašanjem, kaj bo storil, če konservativci dejansko zmagajo na volitvah, pogodbo pa bosta do takrat že ratificirali tudi Poljska in Češka.

Čeprav sta oba parlamenta v teh dveh državah pogodbo že sprejela, jo morata sedaj podpisati še oba predsednika. Poljski predsednik Lech Kazcynski je že napovedal, da bo po irskem "da" pogodbo kmalu podpisal, zapleta pa se na Češkem, kjer ustavno sodišče zaradi pritožbe skupine senatorjev znova razsoja o pogodbi, češki predsednik Vaclav Klaus pa je do razsodbe ne sme podpisati.

Cameronova stranka, ki zavzema izrazito evroskeptično držo, je sicer po volitvah v Evropski parlament zapustila največjo skupino v parlamentu, Evropsko ljudsko stranko, in skupaj s poljskimi in češki evroskeptiki oblikovala skupino Evropskih konservativcev in reformistov.