**Povezava: Novosti, ki jih prinaša Lizbonska pogodba**

Petkovega ponovljenega referenduma o Lizbonski pogodbi - na prvem junija lani so Irci pogodbo zavrnili - se je udeležilo 58 odstotkov volivcev. Na lanskem glasovanju je bilo proti pogodbi 53,4 odstotka Ircev pa tudi volilna udeležba je bila nižja kot letos, saj je znašala le 51 odstotkov.

Od 43 volilnih okrožij, kolikor jih je na Irskem, so le v dveh, obe ležita na severozahodu države, pogodbo zavrnili in še to le za las. Med drugimi je 31 takšnih, v katerih so lani pogodbo zavrnili, letos pa so volivci v večini glasovali za. Ponekod so bile razlike med lanskim in letošnjim glasovanjem zelo velike.

Tako je bilo v jugozahodnem dublinskem okrožju lani 65 odstotkov volivcev proti, zdaj pa jih je 59 odstotkov glasovalo za pogodbo. Največ ljudi, 82 odstotkov, je za pogodbo glasovalo v severnem dublinskem okrožju.

Irska je po lanski zavrnitvi nove evropske pogodbe od EU dobila zagotovila, da Lizbonska pogodba ne bo vplivala na njeno zakonodajo na področju splava in davkov niti ne bo ogrozila irske nevtralnosti, poleg tega bo država ohranila svojega člana Evropske komisije.

Za ratifikacijo pogodbe so bile vse večje politične stranke v državi, pa tudi številni poslovneži in Cerkev. Vsi so opozarjali, da bi utegnila zavrnitev dokumenta še poglobiti gospodarsko krizo v državi. Po ocenah analitikov je sicer prav recesija pripomogla o povečanju števila zagovornikov pogodbe.

Martin: Navdušen sem nad svojo državo

Irski zunanji minister Micheal Martin je danes dejal, da kaže, da so Irci na petkovem referendumu prepričljivo glasovali za Lizbonsko pogodbo. "Navdušen sem nad svojo državo. Kaže, da je tokrat izrekla prepričljiv 'da' Lizbonski pogodbi", je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal vodja irske diplomacije.

Da se obeta prepričljiva zmaga zagovornikov pogodbe, je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal tudi irski minister za evropske zadeve Dick Roche. Ocenil je, da je takšen izid v precejšnji meri posledica trenutnih gospodarskih razmer na Irskem oziroma zavedanja, da je nujno biti del Evrope.

Irska vlada je pred glasovanjem volivce svarila, da bodo z glasovanjem proti Lizbonski pogodbi državo pahnili v še hujšo gospodarsko krizo oziroma preprečili okrevanje gospodarstva.

Premier Cowen: Dober dan za Irsko in za Evropo

Irski premier Brian Cowen je danes izrazil zadovoljstvo z izidom petkovega referenduma o Lizbonski pogodbi na Irskem. Po še neuradnih izidih so namreč Irci v drugem poskusu podprli novo evropsko pogodbo. Zanjo naj bi glasovalo prek 65 odstotkov volivcev, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Irci so jasno in odločno povedali svoje mnenje. To je dober dan za Irsko in za Evropo," je dejal Cowen. Zatrdil je, da bo z Lizbonsko pogodbo EU postala "močnejša, boljša in bolj poštena".

Irski premier se je evropskim voditeljem tudi zahvalil za zagotovila, ki jih je dobila država po zavrnitvi pogodbe na prvem referendumu junija lani.

Doslej so na Irskem prešteli glasove v 28 od 43 okrožij oziroma 37 odstotkov glasovnic. Za potrditev Lizbonske pogodbe je glasovalo skoraj 67 odstotkov volivcev. Dokončne izide glasovanja naj bi v Dublinu objavili zgodaj zvečer.

Na prvem referendumu junija lani so Irci s 53 odstotki glasov proti Lizbonsko pogodbo zavrnili.

Nasprotniki pogodbe že priznavajo poraz

Da so Irci v drugem poskusu Lizbonsko pogodbo potrdili, že priznavajo tudi nasprotniki pogodbe. Poslovnež Declan Ganley je tako dejal, da so zagovorniki tokrat prepričljivo zmagali. Tiskovni predstavnik skrajne katoliške skupine Coir, ki je trdila, da bo morala Irska zaradi pogodbe dovoliti splav, pa je dejal, da vse kaže, da so Irci glasovali za pogodbo.

Irska je sicer po prvem neuspelem referendumu junija lani od EU dobila vrsto zagotovil, vključno s tistim, da da Lizbonska pogodba ne bo vplivala na njeno zakonodajo na področju splava.

Medtem so v Dublinu že objavili prve uradne izide iz dveh od skupaj 43 okrožij. V okrožju Tipperary South, kjer so na prvem referendumu lani junija s 53 odstotki glasov proti zavrnili Lizbonsko pogodbo, je tokrat za dokument glasovalo dobrih 68 odstotkov volivcev.

Ponekod zabeležili tudi 76-odstotno podporo

V okrožju Kildare pa je za Lizbonsko pogodbo glasovalo kar dobrih 76 odstotkov volivcev. Volivci v omenjenem okrožju so sicer že pred poldrugim letom pogodbo večinsko podprli.

Štetje glasov se je začelo ob 10. uri, uradni izidi referenduma pa naj bi bili znani popoldne, ko bodo v Dublinu predstavili izide za celotno državo.

V članicah EU že pozdravljajo irski "da"

V več članicah EU, kjer so nestrpno pričakovali izide petkovega referenduma o Lizbonski pogodbi, so že pozdravili odločitev irskih volivcev, da v drugem poskusu podprejo novo evropsko pogodbo. V Varšavi so napovedali, da bo Poljska kmalu dokončno potrdila pogodbo, medtem ko češka vlada upa, da bo tudi pri njih postopek končan še letos.

Nemška kanclerka Angela Merkel je Ircem in njihovemu premieru Brianu Cowenu čestitala za dosežek, ki je po njenih besedah pomemben korak na poti do uveljavitve pogodbe. "Nemčija je na dan, ko praznuje obletnico svoje združitve, vesela zaradi izida referenduma," je dejala.

Zadovoljstvo z izidom irskega referenduma je izrazil tudi španski državni sekretar za evropske zadeve Diego Lopez Garrido, čigar država bo v prvi polovici prihodnjega leta predsedovala uniji. Dejal je, da bo izvajanje Lizbonske pogodbe ena od prednostnih nalog španskega predsedstva.

Če bo Lizbonska pogodba uveljavljena do začetka španskega predsedovanja, bo Španija prva država, ki bo predsedovala po novem sistemu. Nova pogodba namreč predvideva, da bo EU dobila stalnega predsednika Evropskega sveta in zunanjega ministra, medtem ko bo predsedujoča država predsedovala sestavam Sveta EU.

Češki minister: Upam, da bomo sledili irskemu zgledu

Odločitev irskih volivcev je pozdravil tudi češki minister za evropske zadeve Stefan Füle in jo označil za korak v pravo smer. "Poglejmo Irce, ki so imeli dva referenduma, in poglejmo si Čehe, kjer se ustavno sodišče že drugič ukvarja z Lizbonsko pogodbo. Upam, da bomo sledili irskemu zgledu," je dejal.

Skupina evroskeptičnih čeških senatorjev je namreč na ustavno sodišče ta teden vložila zahtevo za presojo skladnosti Lizbonske pogodbe s češko ustavo. Češki parlament je sicer pogodbo že ratificiral, vendar čakajo še na podpis predsednika države Vaclava Klausa.

Evroskeptični predsednik, ki je sprva vztrajal, da pogodbe ne bo podpisal, dokler je ne potrdijo Irci, je že napovedal, da bo s podpisom čakal do razsodbe ustavnega sodišča.

Minister Füle je danes dejal, da je težko reči, kdaj bo ustavno sodišče sprejelo odločitev. "Vlada in sam upamo, da bo pogodba ratificirana do konca leta," je dodal.

Poljski predsednik napovedal podpis pogodbe

Medtem pa je tiskovni predstavnik poljskega predsednika Lecha Kaczynskega danes napovedal, da bo predsednik po irski potrditvi kmalu podpisal Lizbonsko pogodbo. Dejal je, da konkretnega datuma ne more napovedati, bo pa predsednik zadevo opravil "brez zavlačevanja".

Podobno kot na Češkem namreč tudi na Poljskem pred dokončno potrditvijo dokumenta čakajo na podpis predsednika države.