Večina Slovencev po dogovoru premierov Slovenije in Hrvaške, Boruta Pahorja in Jadranke Kosor, v Ljubljani ocenjuje, da bi morala Hrvaška čim prej postati članica EU, ter podpira deblokado hrvaških pristopnih pogajanj z EU, je zagrebški časnik danes povzel izide raziskave, ki so jo izvedli na vzorcu 335 anketirancev na Hrvaškem in 296 v Sloveniji.

Na Hrvaškem le 6,4 odstotka vprašanih meni, da je Hrvaška z omenjenim dogovorom dobila več, 22,8 odstotka pa jih je mnenja, da je več dobila Slovenija. 39,5 odstotka jih ne ve, ali pa ocenjujejo, da je pridobil kdo tretji, piše Jutarnji list. Dodaja, da je v Sloveniji obratno - 16,4 odstotka anketiranih ocenjuje, da je zmagala Hrvaška, 5,5 odstotka, da je zmagovalka Slovenija, kar 55,3 odstotka pa jih ne ve, kdo je zmagovalec, ali ocenjujejo, da je to nekdo tretji.

"Lahko torej sklepamo, da gre bolj ali manj za enako (ne)zadovoljstvo s doseženim sporazumom na obeh straneh Sotle, kar bi v analizi stroškov in koristi pomenilo, da je dosežen kakovosten kompromis," nadaljuje časnik.

Kot je še pokazala raziskava, so anketiranci ocenili, da sta imela največ koristi premiera, Pahor (9,9 odstotka) in Kosorjeva (9,7 odstotka), pridobila sta tudi opozicijska voditelja v obeh državah, Janez Janša (3,2 odstotka) in Zoran Milanović (3,1 odstotka). "Prav razlika med omenjenimi odstotki bi lahko obema opozicijskima prvakoma nakazala jasno smer, v katero naj bi šla njihova politika, ko gre za sporazum - v polno podporo sporazumu," ocenjuje zagrebški časnik.

Dodaja, da spor o meji ne zanima skoraj 40 odstotkov anketirancev na Hrvaškem in 55 odstotkov v Sloveniji, ker so soočeni s pomembnejšimi eksistencialnimi vprašanji, kot sta izguba delovnega mesta ali nižja plača.