SKGZ pričakuje, da bo italijanska vlada v predlogu proračuna za leto 2010 ohranila isto vsoto, kot jo je manjšina bila deležna v času prejšnje vlade pod vodstvom Romana Prodija in kot jo predvideva tudi sam zaščitni zakon. Načelne obljube, ki jih je v zvezi s financiranjem dejavnosti manjšine Berlusconi dal Pahorju, je zato potrebno "spremeniti v konkretna dejanja", so v SKGZ zapisali v sporočilu za javnost.

Predsednik SKGZ Rudi Pavšič je tudi pohvalil prizadevanja Pahorja za interese slovenske manjšine v Italiji. "Pomoč, ki jo v teh težkih časih izkazujejo slovenske vladne in druge državne inštitucije, je zelo pomembna in se uokvirja v iskanje čim višjega nivoja dobrososedskih odnosov, ki v bistvu predstavljajo pomembno jamstvo za uspešno delovanje obeh narodnih skupnosti, slovenske v Italiji in italijanske v Sloveniji," je zapisal.

Obe krovni manjšinski organizaciji sta izrazili tudi zadovoljstvo, da je do srečanja sploh prišlo in da ni prišlo do podobne preložitve, kot z ministrskim zasedanjem, ki je bilo predvideno za 9. september v Ljubljani. V zvezi s tem sta organizaciji pozdravili tudi potrditev zaveze, da bo srečanje več slovenskih in italijanskih ministrov vendarle izpeljano oktobra v Ljubljani. Pri tem so v SKGZ izpostavili, da "bi bilo velikega pomena, ko bi se delovnega medvladnega srečanja lahko udeležili tudi predstavniki obeh manjšin".

V SSO so se sicer kritično odzvali tudi na besede Berlusconija na novinarski konferenci skupaj s Pahorjem po koncu srečanja, ko je omenil, da je Slovencev v Italiji okoli 30.000. "Slovencev v Italiji nas (...) je po podatkih raznih ljudskih štetij vsaj še enkrat toliko," poudarjajo v SSO, a hkrati dodajajo, da tehnično ugotavljanje številčnosti slovenske manjšine pravzaprav ni primerno, "saj smo Slovenci v Italiji, oz. deželi FJK po kakovosti in visokem nivoju na kulturnem, športnem, socialnem in drugih področjih močno zasidrana narodna skupnost". Zato jih tovrstne izjave tudi ne prizadenejo, so še zapisali v sporočilu za javnost.