Predsednik stranke Zares je v izjavi za javnost po koncu seje strankinega sveta presodil tudi, da je bila koalicija uspešna tudi "tam, kjer je šlo za ohranitev nujne razvojne komponente v sklopu protikriznih ukrepov".

Obenem je Golobič spomnil, da koalicija dela v nezavidljivih pogojih ter "da se sooča z mnogimi problemi, če odmislimo tiste, ki jih ima vsaka koalicija sama s seboj". Slednjih pa ima ta koalicija po njegovo morda več prav zato, "ker se nima časa ukvarjati toliko sama s seboj". Aktualna vlada sicer poskuša "z veliko napora in tudi improvizacije" sprejemati najboljše ukrepe, je dodal.

Po Golobičevih besedah so mnogi razvojni oddelki v gospodarskih družbah "bili pred zastojem ali celo ugasnitvijo". Vlada je v tem primeru, tako predsednik Zaresa, "z zelo intenzivnim angažiranjem sredstev" uspela ohraniti to dimenzijo ter jo ponekod celo vzpodbuditi. Po nekaj letih nihanja ali nazadovanja na tem področju pa je vladi uspelo ta trend obrniti navzgor "in tudi kaže, da nam bo to uspelo v proračunu za leto 2010", je še napovedal.

V stranki so sicer odločeni, da ostanejo nepopustljivi pri načelnih vprašanjih. Ocena današnjega sveta stranke je tako bila, da bosta ključni preizkušnji za koalicijo priprava proračuna za leto 2010 in izvedba strukturnih reform, ki so ključne za razvoj in vzdržnost javnih financ.

Izvajanje reform je zato Golobič ocenil kot nujno. Kompromis na tej točki bi po njegovo namreč pomenil, da se "lahko dolgoročno poslovimo" od obetov, da se bo kriza končala, Slovenija pa vrnila na "pot napredovanja".

V zvezi z odnosi s koalicijskim DeSUS glede trenj v zvezi z zamrznitvijo pokojnin je Golobič izpostavil, da želi DeSUS "uveljaviti nek legitimen interes", da pa je treba "razumeti, da so ljudje v Sloveniji zelo občutljivi na izjeme ali pa na različno obravnavanje skupin, ki bi morale deliti enako usodo".

Glede zahteve poslanske skupine Zaresa o razpravi o nakupu patrij na koalicijskem vrhu pa je Golobič dejal, da njegova stranka vztraja, da je bila protikorupcijska klavzula nezadostna. Predvsem pa želijo v Zaresu "zavarovati interese Slovenije", saj bi po njegovo Slovenija, če bi se potrdili sumi o korupciji, lahko bila oškodovana, ker ne bi mogla uveljaviti ustreznih klavzul iz pogodbe. Ob tem je ponovil, da s tem ne želijo posegati v sam potek preiskave.