Nova politika, ki naj bi jo Evropska komisija po napovedih spletnega biltena EUobserver predstavila septembra, naj bi prinesla predvsem večjo porazdelitev bremena med 27 državami članicami, ki ga prinašajo predvsem nezakoniti priseljenci, ki nato zaprosijo za azil oz. status begunca. Po napovedih švedskega zunanjega ministra Carla Bildta bo o teh predlogih vprašanju konec oktobra razpravljal tudi Svet EU.

Kot je pred kratkim pojasnil švedski minister za imigracijsko politiko Tobias Billström, bi z novo politiko uvedli tudi kvote za posamezne države, koliko beguncev oz. iskalcev azila naj bi sprejele. Uvedba te politike bi bila sicer za države sicer prostovoljna, je še povedal minister v imenu trenutno predsedujoče države EU.

Skupna evropska politika bi pomagala razbremeniti sredozemske države, ki se soočajo z velikimi pritiski nezakonitih priseljencev. Najbolj obremenjene so predvsem Italija, Malta, Ciper, Španija in Grčija, ki poudarjajo, da nezakonito priseljevanje v Evropo ne more biti zgolj problem vstopnih držav.

Predvsem Italija si močno prizadeva za večjo vlogo EU pri reševanju tega vprašanja. Italijanski zunanji minister Franco Frattini, nekdanji evropski komisar za to vprašanje, je minuli konec tedna na konferenci o priseljevanju v Riminiju v Italiji povsem odkrito izpostavil, da je EU zgolj "polna besed", ne pa dejanj, hkrati pa je tudi branil italijansko politiko vračanja nezakonitih priseljencev nazaj v Libijo, od koder večinoma prihajajo.

Lani v Evropo skušalo vstopiti 67 tisoč ljudi

"EU še vedno ni povedala, kaj storiti, ko skupina priseljencev doseže meje Evrope," je bil kritičen Frattini in menil, da bi morala odgovornost za priseljence nositi cela EU. "Vsi mi Evropejci, vseh 27 držav mora biti odgovornih za te ljudi," je dejal.

Po podatkih Visokega komisarja ZN za begunce (UNHCR) je lani skušalo v Evropo preko Sredozemskega morja nezakonito vstopiti okoli 67.000 ljudi. Večina se jih na pot odpravi v slabih plovilih in pogosto pride tudi do nesreč. Zadnjo, ki je močno razburila tudi italijansko javnost, so zabeležili prejšnji teden, ko so našli čoln s petimi Eritrejci, ki so povedali, da so preko morja potovali še s 73 drugimi priseljenci, ki pa so vmes utonili.

Danes je italijanska obalna straža našla nov čoln s približno 50 priseljenci iz Afrike, ki se je nahajal okoli deset milj pred Lampeduso, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA. Obalna straža jih je po odpeljala na otok, kjer so jih oskrbeli, zelo verjetno pa jih bodo zdaj vrnili v Libijo, če bodo odkrili, da so se na pot odpravili od tam.