Kot smiselno vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič predlaga omejitev pridobivanja finančnega nadomestila bivših funkcionarjev tako, da bi ta nadomestila dobila sodelujoča politična stranka le v primeru, ko preseže dva odstotka prejetih glasov na volitvah in ne zgolj en odstotek, kot velja sedaj. "Na ta način bi vlada prihranila vsaj pol milijona evrov," je prepričan Jelinčič.

V poslanski skupini SNS so prepričani, da so v primerjavi s številom in višino prejemkov bivših ministrov in poslancev, torej računi telefonov aktivnih ministrov, zanemarljivi in so le "znak metanja peska v oči širši slovenski javnosti".

"Skoraj leto dni po izteku mandata si več kot tretjina nekdanjih poslancev in devet ministrov Janševe vlade še ni uspela najti nove zaposlitve. Zaradi svoje 'nezaposlenosti' še vedno prejemajo mesečna nadomestila iz državnega proračuna. Država tako za (bruto) nadomestila plač brezposelnim nekdanjim poslancem in ministrom porabi več kot 200.000 evrov na mesec," v pisnem poslanskem vprašanju vladi navaja Jelinčič.

Bajuk ni pravi brezposelni bivši minister, ki bi moral skrbeti, da bo preživel

Ob tem izpostavlja Bajuka, ki si po njegovih navedbah ne išče več zaposlitve, saj se je pred prihodom v Slovenijo in aktivno vključitvijo v slovensko politično sceno, upokojil. Pokojnino Medameriške razvojne banke, ki letno znaša okoli 100.000 evrov bruto, je po navedbah Jelinčiča prejemal tudi ves čas svojega poslanskega oz. ministrskega mandata.

Zato po oceni vodje poslanske skupine SNS Bajuk ni pravi brezposelni bivši minister in poslanec, ki bi moral skrbeti, da bo preživel človeka dostojno. Jelinčič v pisnem poslanskem vprašanju vladi ocenjuje, da je Bajukovo nadomestilo previsoko in po zanj nepotrebno.

"Zanima nas, ali zneski nadomestil, ki se gibljejo od 5000 evrov dalje, le niso pretirani zneski prejemkov, v splošni recesiji in množici brezposelnih slovenskih državljanov in na robu preživetja," še navaja Jelinčič.