Poletne ponovitve so običajne na vseh televizijah, pravi Prikovič. Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Miša Molk je lani med junijem in septembrom zaradi ponovitev prejela več pritožb, ki so se nanašale tudi na omenjene Dnevnike.
Člana programskega sveta RTV, dr. Borisa Vezjaka, ob tem zanima, kolikšno je število gledalcev, ki odobravajo ponovitve 18 let starih in formativnih oddaj, nakar se sklicuje direktor televizije Jože Možina.

Med dopusti je Televizija Slovenija, kot vsako leto do zdaj, na spored uvrstila več ponovitev televizijskih oddaj domače in tuje produkcije. Pri tem se ponavljajo aktualne oddaje pa tudi tiste iz arhivov oziroma filmi in nadaljevanke.

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Miša Molk je že v svojem poročilu za leto 2008 veliko ponovitev izpostavila kot problem. Navedla je, da se je od junija do septembra deset odstotkov pritožb nanašalo na ponovitve, med njimi pa je izpostavila odziv gledalca, ki je zapisal, da ne odobrava vnovičnega predvajanja oddaj, "za katere smo plačali RTV-naročnino že pred mnogimi leti". V tem kontekstu so se po navedbah varuhinje gledalci pritoževali tudi nad ponovitvami Dnevnikov iz leta 1991. Molkova je v poročilu predlagala, naj TV Slovenija tudi poleti zagotovi "kakovosten in gledljiv program". "Gledalci niso na dopustu tri mesece," je zapisala Molkova, zaradi ekonomske krize pa "bodo za družbo še bolj potrebovali radio in televizijo". Čez radijske oddaje ni bilo tovrstnih pritožb, piše Molkova.

Poleti si dopust privoščijo tudi ustvarjalci televizijskih oddaj

Pomočnik direktorja TV Slovenija Igor Pirkovič je včeraj pojasnil, da je v poletni programski shemi "res več ponovitev in manj premiernih predvajanj oddaj lastne produkcije", vendar je po njegovih besedah to običajno tudi pri drugih televizijskih hišah. "Poleti je pred televizijskimi zasloni bistveno manj gledalcev, zato je razumljivo, da si dopust takrat privoščijo tudi ustvarjalci televizijskih oddaj," pravi Pirkovič. RTV, dodaja Pirkovič, pa tudi poleti izpolnjuje zakonsko določen delež oddaj lastne produkcije. Zakon o medijih določa, da mora televizija ustvariti 20 odstotkov programa iz lastne produkcije, pri čemer se v ta delež štejejo tudi prve ponovitve slovenskih avdiovizualnih del. Poročilo o delu RTVS za leto 2008 pravi, da je TVS lani v dnevnem oddajnem času ustvarila 39,5 odstotka lastne produkcije, v letnem oddajnem času (zakon za tega določa nekoliko drugačne pogoje) pa kar 56,5 odstotka lastnega programa. Pirkovič še zatrjuje, da je letošnji delež ponovitev manjši kot lani.

Pikalo: Programski svet lahko vodstvu RTV zgolj daje sugestije

Član programskega sveta RTV, dr. Boris Vezjak, je včeraj povedal, da glede ponovitev oddaj nima posebnih pripomb, opozoril pa je, da je direktor televizije Jože Možina na eni seji sveta dejal, da "ponovitve v času recesije pridejo prav". Vezjak je ob tem še opozoril, da direktor televizije Možina zatrjuje, da je vnovično predvajanje Dnevnikov iz leta 1991 upravičeno, ker naj bi tako zahtevali gledalci. "Ob tem pa Možina ne pove, kolikšno je resnično število teh gledalcev, čeprav v isti sapi očita varuhinji gledalcev in poslušalcev, da število pritožb, ki jih navaja ona, ni reprezentativno, ker da je premajhno." Vezjak od Možine pričakuje, da bi navedel konkretno število, sam pa dvomi, da gre za reprezentativen delež.

Programski svetnik, dr. Matevž Tomšič, nam je dejal, da se na sejah sveta "v zadnjem času o ponovitvah ni razpravljalo", in niti sam ni opazil, da bi bilo ponovitev vedno več. Programski svetnik, dr. Jernej Pikalo, pa je spomnil, da je programski svet o poletnih ponovitvah že večkrat razpravljal in da je bila razprava kritična predvsem do "ponovitev ponovitev", torej do večkratnih ponovitev Dnevnikov iz časa osamosvojitve. "Ključni problem je, da ni dovolj lastne produkcije in nakupov novih oddaj," pravi Pikalo, ki priznava, da programski svet pri tem ne more veliko storiti, saj vodstvu RTV "ne more ničesar naročati, temveč mu zgolj daje sugestije".