Goričan Cerani, ki ima stalno prebivališče v Celovcu, je sicer znana medijska osebnost v Italiji in jugovzhodni Evropi, pozornost pa je pritegnil leta 2006, ko je bil vpleten v škandal s savojskim princem Vittorijem Emanueleom in njegovim bratrancem ter takrat bolgarskim premierom Simeonom Saxe Coburgom. Cerani je takrat dejal, da je Saxe Coburg svojemu bratrancu in Ceraniju v zameno za finančno podporo v predvolilni kampanji obljubil posle v Bolgariji oz. da bosta zmagala na nekem javnem razpisu. Saxe Coburg je zanikal obtožbe, priznal pa je, da je koristil Ceranijeve usluge, in sicer se je večkrat vozil z njegovim letalom. Cerani je kasneje priznal, da je lagal.

Ceranijevo ime se je v italijanskih medijih pojavljalo večkrat, tudi v zvezi z donacijo nekakovostnih zdravil Eritreji. Princ Vittorio Emanuele, ki je bil omenjen v večih škandalih s prostitutkami, saj naj bi od svojih sodelavcev zahteval, da mu priskrbijo prostitutke, najraje je imel blondinke, naj bi želel donirati zdravila Eritreji, vendar pa bi morala biti ta, kot je domnevno zahteval, "ne preveč draga in ne nujno preveč kakovostna".

V posel naj bi bil vključen prinčev sodelavec Gian Nicolino Narducci, ki je sporna zdravila želel naročiti pri Ceraniju, ki ima farmacevtsko družbo v Trstu, je poročala La Repubblica.

Lastnik Kolonela je družba Atka-Prima, ki jo obvladujeta Šrot in njegova žena Anica. Kolonel ima v lasti 78 odstotkov Centra naložb, omenjena družba pa je 71-odstotna lastnica Infond Holdinga. Ta je s 55-odstotnim deležem večinski lastnik Pivovarne Laško, v lasti pa ima tudi 24,9 odstotka Mercatorja. Spomnimo, da je Nova Ljubljana banka zaradi neplačanega 130 milijonov evrov dolga junija Infond Holdingu zasegla 10,75 Mercatorja in 23,51 Pivovarne Laško, s katerima je Infond Holding zavaroval posojilo.

Šrot je prek skupine Pivovarne Laško nadzoroval večino slovenske industrije pijač (v njej so kot odvisne družbe Radenska, Pivovarna Union, Vital Mestinje ter splitska Jadranska pivovarna), obvladoval pa je tudi pretežen del trga tiskanih medijev, saj so Laščani lastniki skoraj 81 odstotkov največjega slovenskega časnika Delo, ta pa poseduje skoraj 80-odstoten delež Večera.

Boško Šrot je v četrtek zaradi interesov poslovnega sistema in umiritve pritiskov ponudil odstop z mesta generalnega direktorja Pivovarne Laško, nadzorni svet pa je njegov odstop sprejel. Na čelo laške pivovarne je imenoval Dušana Zorka. Zorko je že napovedal, da bo skupina Laško prodala določene naložbe, ki niso povezane z osnovno dejavnostjo. Ničesar pa po njegovih besedah ne bodo prodali na hitro, niti naložb v Mercatorju, Delu oz. Večeru.

Ceranijev nakup Kolonela odmeva tudi v Trstu

Nakup deleža Kolonela s strani italijanskega podjetnika Pierpaola Ceranija odmeva tudi v Trstu, saj mu pozornost posvečata oba tržaška dnevnika, slovenski Primorski dnevnik in italijanski Il Piccolo. Slednji piše, da naj bi bil v ozadju nakupa Kolonela neka ameriška finančna družba.

Primorski dnevnik posveča dogodku tudi uvodnik, ki ga je napisal odgovorni urednik Dušan Udovič z naslovom Zgodba, ki poraja pomembna vprašanja. Udovič piše, da je iz dosedanjih informacij težko povsem razbrati manever, ki je v ozadju prodaje Kolonela in da bo nadaljevanje te zgodbe najbrž v prihodnjih dneh prineslo kakšno pojasnilo, "začenši z odgovorom na vprašanje, ali je Ceranijevo podjetje res samo kulisa ali poštni nabiralnik za finančni manever, s katerim skuša Šrot zavarovati pridobljeno lastnino".

Vsekakor gre po Udovičevem pisanju "za zagonetno zgodbo, ki pušča veliko odprtih vprašanj, na čelu s tem, v kolikšni meri je lastnina velikih slovenskih podjetij, ki naj bi po oceni politike bila nacionalni interes", preko vsake razumne meje izpostavljena prevzemanju iz tujine. Vprašanje je še toliko bolj umestno, ko gre tudi za dva osrednja slovenska dnevnika, kot sta ljubljansko Delo in mariborski Večer. Tako kot drugod v svetu se uveljavlja praksa, da so tudi mediji vse manj v rokah pravih založnikov, njihova lastnina postaja vse bolj odvisna od zgolj finančnih špekulacij. Za majhno Slovenijo, kjer ima vsak odkup ali prevzem medija lahko občutne posledice, bi moralo to vprašanje vsekakor soditi med strateška, zaključuje Udovič.

Il Piccolo pa se v članku z naslovom Cerani kupuje pol Slovenije nanaša v glavnem na torkovo pisanje dnevnika Delo o odkupu Kolonela s strani Ceranijevega podjetja Iniziative Generali 96. Tržaški italijanski dnevnik piše, da je v ozadju naskoka na srce slovenskega gospodarstva ime Pierpaola Ceranija, predsednika podjetja Diaco, ki se ukvarja s farmacevtiko, in prijatelja Viktorja Emanuela Savojskega. S tem v zvezi Il Piccolo omenja tudi prinčeve škandale, v katere je bil vpleten tudi Cerani.

Ceranija v torek ni bilo v Trstu, po pisanju Piccola pa se na Tržaškem domneva, da je v ozadju odkupa Kolonela neka ameriška finančna družba. Kot še piše tržaški italijanski dnevnik, se prvi komentarji nanašajo na slovensko pivo, ki ga pijejo v Trstu, in bo zdaj postalo Tržaško.