"Dve stvari bi izpostavil: končno smo premaknili zgodbo o Planici, delno sem zadovoljen tudi z urejanjem statusa vrhunskih športnikov. Planica gre naprej, gradi se žičnica, postopek za arhitekturno ureditev skakalnic je v razpisu. Lastninsko zgodbo smo peljali naprej: dodali smo anekse k pogodbam z lastniki, ki omogočajo, da država sploh kaj počne. Pogodbe, ki so bile podpisane v prejšnjem mandatu z lastniki, so onemogočale, da država lahko začne z gradnjo objektov. Sorazmerno sem zadovoljen tudi z urejanjem statusa vrhunskih športnikov. Ta status je bil sorazmerno dobro urejen tudi pred tem, mi smo dodali nekaj izboljšav, torej možnost podaljšanja za dve leti za vrhunske športnike, ki so zaposleni v javni upravi. Po končanem prenehanju statusa imajo še dve leti možnost, da so zaposleni v javni upravi," je dejal Lukšič.

Lukšič: Država je za športnike dolžna poskrbeti

"Potem je tu novela zakona o posebnih pokojninah za športnike, ki je v postopku. Državne nagrade gredo neposredno v roke športnikom, tako da jim ni treba plačati dohodnine, kar je tudi dosežek. Plačilo šolnine po prenehanju statusa - se pravi, ko športnik prehaja v življenje v nešportno kariero - smo uredili. Vsak športnik si lahko pridobi posebno usposobljenost s področja športa, ki mu omogoča, da se tudi sam zaposli ali dela kot trener naprej. Druga možnost je, da dokonča fakulteto ali visoko šolo in s tem pridobi možnost za eno novo kariero. Država je bila to dolžna narediti, namreč športni rezultati, ki jih dosegajo naši vrhunski športniki, zlasti ko gre za nosilce kolajn s svetovnih prvenstev in olimpijskih iger, jih ne dosegajo le zase, ampak jih dosegajo tudi za državo in zato je prav, da država zanje ustrezno poskrbi," je v zvezi s tem dejal minister za šolstvo in šport.

Za zlato olimpijsko medaljo v posamičnih športih 24.600 evrov

Lukšič je 7. julija predstavil nove sistemske rešitve, namenjene reševanju statusa vrhunskih športnikov po končani športni karieri. Med njimi so brezplačni programi usposabljanja in brezplačni licenčni seminarji za vrhunske športnike, plačilo šolnin vrhunskim športnikom, finančne nagrade za vrhunske športne dosežke (medalje na OI, SP in EP) se bodo izplačevale iz državnega proračuna neposredno športnikom, nagrada pa ne šteje za dohodninsko osnovo, šolanje vrhunskih športnikov na daljavo in zaposlovanje vrhunskih športnikov svetovnega razreda tudi še dve leti po končani športni karieri. V petek, 3. julija, je bila v Uradnem listu RS objavljena sprememba podzakonskega akta, pravilnika o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na državni ravni. Po tej spremembi se vrhunskim športnikom nagrade za osvojene medalje na EP in SP iz državnega proračuna izplačuje neposredno. Izplačane nagrade tako, v skladu z zakonom o dohodnini, ne gredo v športnikovo dohodninsko osnovo, kar je doslej veljalo le za osvojene medalje na OI. Športnik za zlato olimpijsko medaljo v posamičnih športih prejme 24.600 evrov, v ekipni konkurenci posamičnih športov 18.450 evrov, ekipa v kolektivnih športih pa dobi 123.000 evrov.