To je včeraj za Dnevnik zatrdil Greg Sturmer, nekdanji "svetovalec" uprave IUV in eden od sedmih ovadenih nekdanjih vodilnih v vrhniški usnjarni, ki jih kriminalisti sumijo zlorabe položaja ali pravic. Sturmer nam je včeraj zatrdil, da je v Avstriji, kamor je prišel s Kitajske, in da je svoje kontaktne podatke posredoval ljubljanski policijski upravi (PU). Po naših informacijah v Sloveniji ni niti obeh preostalih tujih osumljencev: Britanka Nina Morgan-Jones naj bi bila v ZDA, Romana Šuštar pa v Avstriji. Že včeraj smo poročali, da so kriminalisti že zaslišali tri nekdanje člane uprave IUV, med njimi predsednika Vita Debeljaka.

Na vprašanje, ali in zakaj je IUV na račune treh družb v ZDA, Veliki Britaniji in Liechtensteinu nakazal 800.000 evrov, kot ugotavljajo kriminalisti, je Sturmer odgovoril, da je o vseh poslih sproti seznanjal nadzorni svet družbe, ki ga je vodil Andrej Šebenik. Ob tem je potrdil, da je IUV prek podjetja Calvain iz Liechtensteina v Veliko Britanijo nakazal skoraj 100.000 evrov. "Večino tega denarja je šlo za poplačilo dobaviteljev pri programu organskega usnja. Plačilo prek Liechtensteina je uredil nekdanji predsednik uprave Aleš Lunder. Pri tem je zanimivo, da so nakazila na račune dobaviteljev zamujala po več tednov in da niti sam dlje časa nisem dobil obljubljenega honorarja. To bi lahko potrdilo sume, da je Lunder v sodelovanju z direktorjem Soda Markom Pogačnikom pripravljal menedžerski odkup podjetja. Šele po tem, ko sem Bajuku pokazal dokaze o vseh transakcijah, so dobavitelji denar dobili," je včeraj dejal Sturmer.

Ob tem je priznal, da IUV v ameriškem podjetju, ki je upravljalo trgovino v Los Angelesu, v katero je usnjarna vložila 150.000 evrov, ni imel lastniškega deleža. Na vprašanje, zakaj je podjetje Romp Corp, ki ga uradno vodi Nina Morgan-Jones, ustanovil v ameriški davčni oazi Delaware, in ne v Kaliforniji, je Sturmer odgovoril, da "je bila to najhitrejša možnost". "Trgovina je zaživela, čeprav je lani še ustvarila okoli 90.000 evrov izgube. Ves denar, ki ga je IUV nakazal v ZDA, je šel na račune dobaviteljem, sam pa sem junija 2008 ministrstvu za finance izročil pooblastilo za prenos 75 odstotkov delnic Romp Corp na IUV. Član nadzornega sveta IUV in uslužbenec ministrstva Tomaž Perše mi ga je nato vrnil nazaj," je povedal Sturmer.

V njegovi zgodbi o ameriški trgovini IUV je mogoče najti najmanj dve "luknji". Prvič, Sturmer je podjetje v ZDA po dostopnih podatkih ustanovil šele konec marca 2008, pri čemer je IUV njegovemu britanskemu podjetju Romp že leta 2007 skupno nakazal za 150.000 evrov posojil. In drugič, še vedno ni jasno, zakaj je podjetje v ZDA sploh ustanovil Sturmer, ne pa IUV, kjer so odprtje trgovine čez lužo napovedovali že v začetku leta 2007, zato so imeli za to več kot leto dni časa. Na PU Ljubljana so nam včeraj na vprašanja, ali in kdaj bodo avstrijski kriminalisti zaslišali Sturmerja, odgovorili, da podatkov o fizičnih osebah ne dajejo.

primoz.cirman@dnevnik.si