Preiskavo v zvezi z ravnanjem ministra in predsednika Zaresa Gregorja Golobiča zahtevajo opozicijske SDS, SNS in SLS, z njo pa naj bi med drugim preiskali sum, da se je Golobič izognil plačevanju davkov v Sloveniji, sum klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev slabo zavarovanih posojil, ki so bila odobrena s strani NLB, ter sum klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev znatnih nepovratnih sredstev in poslov za podjetja v skupini Ultra.

Kot je v imenu predlagateljev dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, je objava podatkov o premoženjskem stanju Gregorja Golobiča, ki so se pred evropskimi volitvami pojavile v nekaterih medijih, v primerjavi s tistimi, ki jih je pokazal predsednik protikorupcijske komisije, "zares pokazala pravi obraz nove politike, ki je zavela po volitvah".

"Pokazalo se je, da zakoni in načela ne veljajo za vse enako, da imajo nekateri posamezniki izjemno močno politično in institucionalno zaščito," je prepričan Tanko. Po njegovih besedah na strani vladne stranke na videz odločno predlagajo "protitajkunske ukrepe", po drugi strani pa iz teh strank prihajajo javni funkcionarji, za katere obstaja utemeljen sum, da so bili in so udeleženi v številnih sumljivih poslih.

Kot je dejal Tanko, je Golobič v volilni kampanji "zablestel kot borec za zakonitost in preglednost v javnem delovanju". "Pa je res delal tako," se je vprašal in dodal, da Golobič podatkov o svojem premoženju ne bi prikrival, če je bilo to pridobljeno zakonito.

Tanko je med drugim opozoril na posle Ultre z Mercatorjem in Mestno občino Ljubljana, "pri čemer se v obeh povezavah pojavlja sedanji župan MOL Zoran Janković". Po njegovem izstopajo tudi visoki krediti, ki jih je Ultri dodelila Nova Ljubljanska banka in ki so po poročanju medijev neustrezno zavarovani.

Zalokar Oražmova: V slovenski poosamosvojitveni zgodovini ni primera tako obsežnega linča

Cveta Zalokar Oražem (Zares) je ocenila, da v slovenski poosamosvojitveni zgodovini ni primera "tako obsežnega in brezobzirnega političnega in medijskega linča politične osebnosti, kot smo ga v zadnjih tednih spremljali v primeru Golobič. V relativno nepomembni zadevi, je bila zgrajena zgodba obračuna s politikom, ki je očitno trn v peti posameznikom, politični konkurenci in številnim lobijem," je dejala. Po njenih besedah od tukaj izhajajo motivi za podpihovanje in potenciranje Golobičeve napake.

Prepričana je, da država in državljani zaradi Golobičevega zamolčanja deleža v Ultri niso utrpeli nobene škode. Prav tako Ultra v času, ko Golobič opravlja javno funkcijo, kot je dejala, ni sklepala nobenih poslov z državo, "Golobič pa tudi ni kršil zakonodaje, saj je svoj delež prijavil ustreznim državnim organom".

Ocenila je še, da v medijskem linču zoper Golobiča prednjači nacionalna RTV Slovenija. Postavlja pa se ji tudi vprašanje, ali ta parlamentarna preiskava ne presega samega predmeta parlamentarne preiskave.

Za Bojana Kontiča (SD) gre v zahtevi za preiskavo za željo po obravnavi, s katero bodo "ohranili delovno temperaturo o zadevi Golobič na ustrezni višini". Prav tako se z njo nadaljuje parlamentarna tradicija ustanavljanja parlamentarnih komisij, "ki praviloma ne dajejo pričakovanega rezultata".

V tej fazi v SD po njegovih besedah trditev, zapisanih v zahtevi, še ne morejo ocenjevati, zato bodo "ohranili dvom, dokler nas dokazi ne prepričajo". Sicer pa bo preiskava po njegovem tudi priložnost, da minister zavrne trditve podpisnikov zahteve.

Tanko: Glede Golobičevega ravnanja ni zadovoljivih odgovorov

Kot pravi Tanko, še vedno ni bilo zadovoljivega odgovora, "kaj je z ostalimi podjetji in njihovimi vrednostmi, v katerih ima Gregor Golobič deleže, ter zakaj je sprejemljivo, da ima minister, ki prejema plačo iz javnih sredstev, podjetja oziroma poštne nabiralnike s sedeži v tujini, istočasno pa isti minister na sejah vlade zaradi premajhnih prilivov v državni proračun odloča o povišanju trošarin, davkov, o razpisih."

"Ker ni zadovoljivih odgovorov, ker se je celoten politični vrh postavil v bran ravnanja Gregorja Golobiča, ni druge možnosti, kot da se odredi preiskovalna komisija, ki se bo sistematično lotila preverjanja sumov klientelizma, korupitivnega ravnanja Gregorja Golobiča," poudarja Tanko.

Komisija naj bi tako preverjala Golobičevo pridobivanje javnih nepovratnih sredstev iz javnih razpisov, domnevno fiktivne posle, sum utaje davkov, sum politične pomoči pri pridobitvi slabo zavarovanih kreditov podjetjem skupine Ultra ter sum o neupravičeni pridobitvi statusa kmeta ter preiskala še nekatere druge sume in dejanja.

Golobič: Pobudnike tega poskusa političnega umora vodijo strah, maščevanje in slaba vest

Pobudnike tega poskusa političnega umora vodijo strah, maščevanje in slaba vest, je danes povedal predsednik stranke Zares in visokošolski minister Gregor Golobič. Poudaril je, da je večina razprave o uvedbi parlamentarne preiskave namenjena predlagateljem preiskave, njemu pa ni omogočeno odgovarjati ali biti neposredno vključen v razpravo.

Vsebina "tega medijsko-političnega linča", ki ga po njegovih besedah uprizarjajo podpisniki zahteve za uvedbo preiskave, na čelu s stranko SDS in Janezom Janšo, je po Golobičevo predvsem zasesti čim več medijske pozornosti, brez razprave na podlagi dejstev.

Golobič je pojasnil, da pobudnike vodi strah pred razkritjem tega, kar so počeli, ko so imeli oblast. To, kar so počeli se po besedah predsednika Zares najbolje izkazuje v slabem stanju, v katerem so se znašla "po njihovem kadrovskem opustošenju in finančnih operacijah" najboljša slovenska podjetja.