Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod) Tomaž Kuntarič, glede dolgoročne rešitve Mure obstajata dve možnosti - da se ustvari novo, od Mure neodvisno podjetje ali pa vstop tujih investitorjev, ki so v zadnjem času že izkazali interes.

Sod in Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP) tako nista podprla programa prestrukturiranja, ki ga je v ponedeljek predstavil prokurist družbe Zdenko Podlesnik. Petmilijonski vložek v Muro, ki ga je predvideval program, bi bil po Podlesnikovih besedah nujen za proizvodnjo v juliju in avgustu.

Lahovnik: Vložek Soda v Muro ne bi bil smiseln

 Odločitev Soda, da v Muro ne vloži petih milijonov evrov, je ob sedanjem stanju podjetja pričakovana in smiselna, je danes v Ljubljani povedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Sod glede na rezultate skrbnega pregleda namreč s tem ne bi zagotovil dolgoročnega obstoja Mure v sedanji obliki.

Skrbni pregled poslovanja Mure, ki ga je naročila Slovenska odškodninska družba, je pokazal, da je Mura lani zabeležila 5,8 milijona evrov izgube iz poslovanja, ta pa je v prvem četrtletju letos znašala že štiri milijone evrov, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal Lahovnik.

Po njegovih besedah se je izkazalo tudi, da v družbi že dlje časa ni kakršnega koli resnega poslovnega modela in ne nadzora nad stroški poslovanja, posebej v družbah v tujini. Samo družba Trendline je lani imela 3,5 milijona evrov izgube.

Dejstvo je, da ostali lastniki, tudi največji, družba NFD, ki je prva odgovorna za poslovanje Mure, saj je imela odločilen vpliv na imenovanje vodstva, niso bili pripravljeni zagotoviti sorazmernega vložka v podjetje, pravi minister.

Soboški župan ostal pred vrati

K ministru je pred novinarsko konferenco prišel murskosoboški župan Anton Štihec. Po njegovih navedbah ga na ministrstvu na konferenco niso spustili. Ga pa je po srečanju z novinarji minister sprejel.

Kot je župan povedal pred srečanjem z Lahovnikom, bo morala vlada v primeru prisilne poravnave ali stečaja nuditi ustrezno podporo. "Če razmišljajo o stečaju in bodo 3300 zaposlenih poslali na zavod, bo stopnja brezposelnosti v Pomurju s sedanjih 14,4 odstotka narasla prek 20 odstotkov," opozarja župan.

Poleg tega, pravi Štihec, delavci v primeru, da bodo šli na zavod prek stečaja, ne bodo deležni odpravnine. Po njegovih besedah je želela uprava del od omenjenih petih milijonov evrov porabiti za to, da bi delavcem, ki jih v prihodnje ne bodo več potrebovali, dala odpravnino in jih prijavila na zavod za zaposlovanje. Po stečaju bi verjetno nekatere delavce vzeli v novi družbi, pravi župan, ostali pa bi ostali na zavodu in bili prek sklada deležni precej manj sredstev.

"Spet se varčuje na zaposlenih v Muri. S tem se ne morem strinjati," je še dejal.

"Sredstva bi namenjali za stare obveznosti"

"Ocenjujemo, da sredstva, ki bi jih katerikoli investitor v tem trenutku vložil v projekt nove Mure, ne bi bila porabljena za razvoj in njeno prestrukturiranje, ampak za tekoče obveznosti oz. druge obveznosti stare Mure," je dejal izvršni direktor PDP Matej Golob Matzele.

Matzele je dejal, da so s tujimi investitorji opravili informativne, telefonske pogovore. "Obstajajo strateški investitorji, ki so pripravljeni del zmogljivosti tudi sami odkupiti, mogoče postaviti več novih podjetij, ki bi lahko pomenila rešitev za del zaposlenih," je poudaril.

O nadaljnjih korakih se mora zdaj odločiti vodstvo Mure. Kot je ocenil Kuntarič, stečaj ni nujno najslabša rešitev. "Tudi v stečaju je možno ohraniti proizvodnjo," je dejal. Dodal je, da je to povezano s sposobnostjo in spretnostjo stečajnega upravitelja, njegovih ambicij za ohranitev proizvodnje v čim večjem obsegu, ter na drugi strani tudi od partnerjev, ki so pripravljeni nadaljevati posle s podjetjem, ki je v stečaju.

Za delavce je po Kuntaričevi oceni morda postopek prisilne poravnave najslabši. V tem primeru postanejo ujetniki, so zaposleni, družba ima do njih obveznost, mesece lahko ostanejo brez dohodkov. "Nikakor si ne želim, da bi delavci Mure šli po isti poti kot delavci IUV in LTH," je poudaril.

Mura: Sindikat v četrtek k Pahorju, odziv Podlesnika v četrtek

Predsednik Murinega sindikata Drago Forjan je po današnji odločitvi, da potrebnega denarnega vložka države v podjetje ne bo, napovedal, da bodo sindikalisti v četrtek v zvezi s tem protestirali pri predsedniku vlade Borutu Pahorju. Prokurist Mure Zdenko Podlesnik se bo na današnje dogajanje odzval v četrtek.

Forjan je potem, ko je izvedel za odločitev Slovenske odškodninske družbe (Sod), da država ne bo zagotovila petih milijonov evrov, kolikor jih Mura potrebuje za ohranitev proizvodnje, povedal, da bodo v četrtek pred sejo vlade obiskali predsednika, ker so zgroženi.

"Nenazadnje je vlada je tista, ki ima določeno regulativo, da lahko stopi na prste neodgovornim lastnikom, ker je bila tudi sama solastnica in ne nazadnje lastnica bank, ki so denar dajale. Zato gremo na vlado, ona ima vzvode, s katerimi bi lahko preprečila siromašenje. Predstavniki zaposlenih smo to storili, ko smo se vsa ta leta, po domače rečeno, kregali z upravami in predsedniki uprav," je poudaril Forjan.

V Ljubljano bo v četrtek predvidoma odšlo 35 sindikalnih zaupnikov, v petek pa bodo na seji napravili scenarij za množični odhod v Ljubljano in "še marsikaj drugega", je napovedal Forjan.

Da država Muri ne bo zagotovila potrebnih sredstev, sta danes na novinarski konferenci v Ljubljani sporočila direktor Soda Tomaž Kuntarič in izvršni direktor PDP Matej Golob Matzele. Na strani vodstva je, da sprejme nadaljnje poslovne odločitve, pravijo v Sodu in PDP, kjer se bodo "še naprej zavzemali za dolgoročno rešitev Mure z ohranitvijo perspektivnih programov".