Ministrov napad na konservativce

Prepir je sprožil minister za kulturo Ben Bradshaw, ko je v pogovoru za spletno stran BBC dejal, da "je v konservativnih klopeh (med poslanci) homofobija še vedno globoko zakoreninjena". Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Chris Bryant je za dobro mero dodal, da "bi geji, ki bi volili torijce, ta dan kmalu obžalovali". Bradshaw in Bryant sta gejevska člana laburistične vlade, ki svoje usmerjenosti ne skrivata. Alan Duncan, eden od dveh odkrito gejevskih članov konservativne vlade v senci, je oba ostro napadel in ju obtožil, da to, kar govorita, enostavno ni res in da "podpihujeta sovraštvo in razkol iz prejšnjega stoletja, kar je neupravičeno in prezira vredno". Po Dancanovem mnenju so to zadnji izdihljaji laburističičnega obupa.

Opravičilo za sekcijo 28

"Prepričan sem bil, da smo presegli čase, ko je bilo to vprašanje spolitizirano. Te besede kažejo, da je laburistična stranka tista, ki je hudobna (torijcem so nekoč rekli, da so hudobna stranka belih, bogatih in nemladih, op. p.)". Čeprav je pohvalil Tonyja Blaira, posebno zato, ker so pod njegovo vlado v Britaniji uvedli civilno partnerstvo za homoseksualne pare, je dejal, da bi "šel stavit, da je v laburističnem zaledju veliko ljudi, ki jim ni všeč, da je Bradshaw minister, ker je gej".

Torijci poudarjajo, da so se spremenili, kar naj bi pokazal zlasti njihov vodja David Cameron, s tem ko se je opravičil, ker je pred leti - kot mlad poslanec - podprl "sekcijo 28", člen leta 1988 (pod železno Thatcherjevo) sprejetega zakona o lokalni vladi, ki je prepovedoval učenje o homoseksualnih odnosih kot domnevnih družinskih odnosih v šolah in njihovo prikazovanje v pozitivni luči. Cameron, ki se je vpisal v zgodovino kot prvi torijski vodja, ki je imel govor na paradi ponosa (udeležila sta se je oba s ženo, premier Brown pa je poslal ženo), je dejal, da se je tedaj v zvezi z zakonom narobe odločil.

Ben Summerskill, ki vodi britansko kampanjo za gejevske pravice Stonewall, je dejal, da je bil to "zgodovinski govor, ki bo odstranil veliko oviro pri odločanju treh milijonov britanskih gejev pri glasovanju za torijce". Razvpita sekcija 28 je sprožila ključno bitko gejevske skupnosti proti neenakopravnosti v družbi, ki ji veliko let kasneje prinaša pomembno zmago v novem predlogu zakona o enakopravnosti, o katerem bodo v kratkem glasovali v parlamentu. Vodilni gejevski aktivisti ocenjujejo, da homoseksualnim ljudem zagotavlja "bolj ali manj enak položaj pred zakonom", nerešeni pa ostajajo problemi, s katerimi se soočajo v družbi, na primer homofobno nadlegovanje in nasilništvo. Ti problemi so še vedno trdoživi.

Torijsko srce je homofobno?

V prepire gejevskih politikov se je vključila celo Brownova namestnica v stranki Harriet Herman, ko je dejala, da je "srce torijcev v bistvu homofobno". Laburistične politike je spravila na noge raziskava, ki je pokazala, da se povečuje število gejev, ki nameravajo voliti torijce na prihodnjih volitvah. To napoveduje 39 odstotkov vprašanih (en odstotek več kot splošne raziskave). Na drugem mestu so liberalni demokrati in šele na tretjem laburisti (s samo 20 odstotki), čeprav je v isti raziskavi celo 86,6 odstotka vprašanih dejalo, da je laburistična stranka naredila največ za geje.

V isti raziskavi so spraševali tudi o naklonjenosti vodilnih treh strank gejevski skupnosti: 44 odstotkov jih misli, da to velja za laburiste in liberalne demokrate, medtem ko samo štirje odstotki vprašanih mislijo, da so konservativci naklonjeni gejem. To je zelo slaba novice za laburiste in premierja Browna. Zelo veliko ljudi, ne oziraje se na spolno usmerjenost, je po dvanajstih letih vladavine sitih laburistov.