Napad se je zgodil med literarnim večerom gejevske in lezbične literature, ki je potekal v okviru tedna pred današnjo Parado ponosa, zamaskirani napadalci pa so pri tem udeležence večera žalili s homofobnimi gesli in pozivi k usmrtitvi drugače spolno usmerjenih. Zanimivo je, da je policija okrepila nadzor v okviru tedna Parade ponosa in da so možje v modrem spremljali tudi četrtkov dogodek, vendar so morali prizorišče zapustiti le nekaj minut pred incidentom, saj so odhiteli na pomoč kolegom v središče prestolnice, kjer je prišlo do ropa in pretepa.


Ali je bilo to zgolj naključje, bo morda pokazala preiskava, medtem pa so se na nasilni homofobni izbruh z obsodbami odzvala številna združenja, nevladne organizacije in politične stranke.
V ljubljanskem klubu Ultra, kjer so se zbrali večinoma srednješolci, pa je neznanec včeraj ob 2.30 z nožem porezal 17 in 18 let stara dijaka. V spopadu jo je skupil tudi 25-letnik. 

"Upam, da je to zadnji tovrsten napad v polnoletni državi," se je na brutalen izbruh pred ljubljanskim lokalom Cafe Open, kjer so v četrtek zvečer pripravili literarni večer gejevske in lezbične literature, odzval napadeni aktivist za pravice istospolno usmerjenih in novinar Mitja Blažič. "Zgodilo se je med literarnim večerom, ki je potekal v okviru tedna pred osrednjo Parado ponosa. Ravno sem stopil iz lokala, da bi pokadil cigareto, ko sem zaslišal topotajoče korake. Pojavilo se je osem ali devet mladih moških, ki so imeli obraze zakrite s črnimi maskami in so hoteli očitno napasti lokal. Skušal sem jim preprečiti vstop, tako da je prišlo do spopada pred vhodom, med katerim so me zbili na tla, nato sem dobil udarec s kamnom v glavo," je šokantne dogodke opisal Blažič. Ko se jim je vdor izjalovil, so se napadalci, oboroženi s palicami, kamenjem in baklami, razbežali.

Kljub šoku na Parado ponosa

Po Blažičevih besedah je šlo za organiziran napad na gejevsko in lezbično skupnost, napad na lokal, ki predstavlja neki odprt prostor delovanja. "Gre za nesprejemljiv dogodek, za napad, kakršen bi moral biti leta 2009 nekaj nepredstavljivega, zato ga ostro obsojamo," je poudaril znani aktivist, ki je moral po napadu pomoč poiskati na kliničnem centru, od koder se je vrnil s tremi šivi na glavi. Posledice brutalnega napada bi lahko bile še precej hujše, saj je skupina grozila z gorečimi baklami, ki so jih hoteli vreči v lokal, med pretepom so z baklo po vratu opekli tudi Blažiča. Sam izbruh nasilnežev ga je močno pretresel in mu pustil hujšo brazgotino kot fizični napad. "A takšni strahopetni napadi našega gibanja ne bodo ustavili," vztraja in dodaja, da se bo danes popoldne zagotovo udeležil Parade ponosa.

Na včerajšnjo tiskovno konferenco, na kateri so spregovorili o nestrpnem izbruhu, je prišel članom gejevske in lezbične skupnosti podporo izrazit tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je ob prihodu požel aplavz. "Hudo mi je, da sem danes tu zaradi takšnega dogodka," je poudaril župan, ki se je članom skupnosti opravičil in izrazil obžalovanje, da se je takšen napad zgodil v Ljubljani. "Žal mi je tudi teh mladih moških, ki drugačne poglede rešujejo s fizičnim nasiljem, kar je v nasprotju z duhom Ljubljane, to je spoštovanjem različnosti. Ker verjamem v mirno sobivanje, se bom udeležil Parade ponosa," je poudaril Janković, ki je bil kljub gesti solidarnosti in podpore deležen nekaj začudenih pogledov. V nekem trenutku je namreč skušal homofobni izpad umestiti v polje "običajnega" kriminala in nasilja, ko je dogodek primerjal s krajo mobitela na ulici, ki ga je isti večer sredi mesta doživel neki drugi mladenič.

Homofobno nasilje narašča

Homofobni izbruh je kot nesprejemljivega označila solastnica lokala Cafe Open dr. Barbara Rajgelj, drugače profesorica na ljubljanski fakulteti za družbene vede, ki je slikovito dejala, da je med literarnim večerom kamen padel na knjigo. "V letu delovanja je lokal postal prostor odprte debate na mogoče malce drugačen način kot kje drugje v Ljubljani in odločeni smo, da bomo vztrajali in prostor obranili. Predavanja se bodo nadaljevala že danes zvečer," je odločena Rajgljeva, njenemu sporočilu pa se je pridružila tudi Petra Salaj iz Društva parada ponosa, ki je poudarila, da napadi ne bodo ustavili današnje parade in drugih predvidenih dogodkov. "Vso javnost in različna združenja pozivam, naj pridejo na parado, ki se bo začela ob 16. uri na Metelkovi, in se s tem izrečejo proti homofobnemu nasilju," je dejala Salajeva. Že včeraj pa so pred lokalom začeli tudi podpisovati peticijo proti homofobnemu nasilju in za odprto družbo.

Blažič je poudaril, da že več let opozarjajo na naraščajoče nasilje nad gejevsko in lezbično skupnostjo, pri čemer gre vse bolj pogosto za oborožene izpade, zato bi lahko nekatere skupine označili že kot teroristične. "Ob tem je najbolj zgovoren podatek, da v prvih štirih letih Parade ponosa napadov na udeležence sploh ni bilo, medtem ko smo zadnja štiri leta priče vse hujšim izbruhom. Pričakujemo, da bo policija prijela storilce, kajti le, če bodo tudi kazensko odgovarjali, bo to neko jasno sporočilo družbi," je dodal Mitja Blažič in se zahvalil policiji, ki se je odzvala zelo hitro in še okrepila nadzor v bližini lokala.

Po zadnjih podatkih policija zamaskiranih napadalcev še ni prijela, kot pravijo, pa imajo nekaj "kar dobrih sledi".