V Slovenji po neuradnih ocenah deluje od 200.000 do 300.000 prostovoljcev, zdajšnja vlada pa po mnenju Janeza Pezlja, člana upravnega odbora nacionalnega foruma humanitarnih organizacij Slovenije (NFHOS), do prostovoljcev ni nič boljša kot katera koli prej. Razprave na kongresu so pokazale, da tudi humanitarcem manjkajo veščine za komuniciranje z vladnimi službami, še bolj pa znanje za pripravo projektov, s katerimi bi lahko prišli do evropskih sredstev, ki ostajajo neizkoriščena.

Predsednica zveze društev upokojencev Mateja Kožuh Novak je na kongresu poudarila, da zdajšnja kriza terja več sodelovanja med vlado in civilno družbo, in protestirala zoper to, da humanitarne organizacije nimajo pravice priti do osebnih podatkov o ljudeh, ki pomoč potrebujejo; ob tem je ošvrknila medije, da v svojih zgodbah prodajajo revščino ljudi brez vsakega spoštovanja do revnih. Navedla je primer stigmatiziranja revščine ene od trgovskih družb, ki je otrokom sicer pomagala, toda vsi so morali nositi majice v barvi, ki je prepoznavni znak trgovske družbe. Po njenem mnenju centri za socialno delo delujejo pretogo, humanitarce pa dojemajo kot konkurenco in ne kot partnerje. Podprla je prizadevanje vlade, da se oblikujejo nove socialne politike v dialogu s humanitarci in strokovnjaki.

Branko Lobnikar z ministrstva za javno upravo je povedal, da je za nevladne organizacije na voljo 15 milijonov evrov iz evropskih skladov, projekti, ki prihajajo s terena, pa so tako slabo pripravljeni, da jih ni mogoče odobriti. Povedal je, da večina tistih, ki so jih napotili k izbranemu izvajalcu, da bi jim pomagal pri projektih, tega ni vzela resno. Lobnikar je sprejem zakona o prostovoljstvu napovedal za leto 2010 in poudaril, da je sodelovanje javnosti in nevladnih organizacij pri nastajanju zakona zelo zaželeno.

Spremembe na področju socialnega varstva je napovedal Davor Dominkuš z ministrstva za delo, saj naj bi spremembe v zakonodaji zagotovile podporo ljudem, ki so najbolj izpostavljeni tveganju revščine. Pripravljajo se oblike prehodne in trajne socialne pomoči, ki bodo višje od zdajšnjih. Dominkuš je pozval humanitarce in nevladne organizacije, naj poiščejo inovativne programe, ki bodo dobili finančno podporo iz evropskih sredstev.