Žbogar na seji odbora ni komentiral sredinega odstopa hrvaškega premiera Iva Sanaderja, češ da ni primerno, da bi analiziral, kaj se dogaja v sosednji državi, je pa izrazil upanje, da se bo nova hrvaška vlada vrnila za pogajalsko mizo.

Smo v obdobju umirjanja položaja, je glede trenutnih razmer v zvezi s Hrvaško še dejal minister. Ponovil je, da je Slovenija pripravljena na nadaljevanje pogajanj in je s tem stališčem seznanila tudi druge članice unije.

Minister je moral na današnji seji OZP odgovarjati tudi na številna vprašanja poslancev v zvezi s sestankom delovne skupine Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) za izvajanje konvencije o boju proti podkupovanju, ki je bil sredi junija, na njem pa je finska delegacija izrekla več očitkov na račun preiskave o zadevi Patria v Sloveniji.

Žbogar je povedal, da se je slovenska delegacija omenjenega srečanja udeležila, vendar do soočenja s Finci ni prišlo. Finska delegacija je bila namreč navzoča le prvi dan zasedanja, 17. junija, medtem ko je slovenska v Ženevo prišla 18., saj je bila razprava v zvezi s Slovenijo na programu ta dan oziroma 19. junija in so jo šele naknadno prestavili na dan prej, je povedal.

Žbogar je zatrdil, da zunanje ministrstvo Finski v zvezi s tem ni poslalo nobene note, temveč so v Helsinke le posredovali pismo generalne državne tožilke Barbare Brezigar s prošnjo za nekatera pojasnila. Dejal je še, da je Slovenija na finske očitke že odgovorila, jeseni pa naj bi se soočili tudi obe delegaciji na zasedanju delovne skupine OECD.

OZP se je na današnji seji seznanil tudi s predlogom rebalansa proračuna za letos v delu, ki se nanaša na zunanje ministrstvo. Minister Žbogar je povedal, da je v novem rebalansu sredstev še nekoliko manj, kljub temu pa ministrstvu ob varčevalnih ukrepih ne bo treba ukiniti nobenega od diplomatsko-konzularnih predstavništev.

MZZ je za letos ukinil vse investicije ter uvedel nekatere druge varčevalne ukrepe, s čimer naj bi prihranili 5,4 milijona evrov, je povedal minister. Opozoril je, da se sredstva za zunanje ministrstvo v državnem proračunu zmanjšujejo že od leta 2004, ko so znašala 0,9 odstotka proračuna, danes pa le še 0,76 odstotka, pri čemer je bilo največje zmanjšanje leta 2007.

V razpravi je Juri dejal, da bi morala Slovenija čim prej odpreti svoja predstavništva v nekaterih gospodarsko pomembnih državah ter pri tem izpostavil Brazilijo. Žbogar je dejal, da o tem razmišljajo, do določene mere pa bodo zadevo rešili z načrtovanim prenosom gospodarskih predstavništev, ki zdaj delujejo v okviru Japtija, pod MZZ.

Branko Grims (SDS) pa je dejal, da nasprotuje zmanjšanju sredstev za MZZ, saj diplomacija potrebuje denar za popravljanje napak, ki jih dela sedanja oblast, ter kot eno od njih izpostavil poimenovanje ulice v Ljubljani po Josipu Brozu Titu, zaradi česar je Slovenija "v tujini deležna posmeha".