Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Golobič je ob uvodni predstavitvi predloga novele pojasnil, da je predvidena agencija za kakovost v visokem šolstvu "popolnoma neodvisna in samostojna in je neposredni in nevladni proračunski uporabnik". Po predlogu naj bi njen najvišji organ predstavljal 11-članski svet agencije, pri tem pa bi člane neposredno imenovali družbeni partnerji in akterji visokega šolstva.

"S tem zagotavljamo neodvisnost pri imenovanju članov ter omogočamo vključenost vseh, ki sodelujejo pri oblikovanju visokega šolstva ter njegove kakovosti. Prav tako se na ta način povečuje zaupanje v sistem zagotavljanja kakovosti," je prepričan minister. Zakon med drugim določa, da za člana agencije ne morejo biti imenovani tisti, ki vodijo visokošolske zavode ali sprejemajo najpomembnejše odločitve na teh institucijah, je še dejal Golobič.

Visokošolski minister je sicer spomnil, da je predlog zakona "eden od letošnjih pomembnejših zakonodajnih projektov vlade". Poleg tega oblikovanje agencije, ki bi se lahko včlanila v Evropsko zvezo za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu (ENQA), omogoča mednarodno kredibilnost slovenskih visokošolskih zavodov.

Golobič je sicer priznal, da dosedanjemu svetu za visoko šolstvo - z novelo bi ostal le posvetovalni organ vlade - ni moč oporekati naporov pri njegovem delu. "Dejstvo pa je, da se je soočal z veliko težavami, predvsem strukturne narave, ki so izhajale iz nedorečene ali celo sporne zakonske ureditve. Imenovanje članov je bilo v celoti v pristojnosti vlade, posamezni člani so se po funkciji znašli v konfliktu interesov, kar je skupaj s številčnostjo organov vodilo v pogosto nesklepčnost ter v težave pri izvajanju njegovih nalog," je navedel minister.

Opozoril je še, da so za pripravo predloga februarja ustanovili strokovni svet, v katerem so sodelovali vsi družbeni partnerji in akterji visokega šolstva, od rektorske konference do konference samostojnih visokošolskih zavodov, vanj pa so vključili tudi predsednika in nekatere člane SVŠ.

Za Zorna se visoko šolstvo obravnava kot lastnina, Zalokar Oražmova opozarja na problem kakovosti

Visokošolska novela pomeni likvidacijo sveta za visoko šolstvo, minister Golobič pa si želi ustanoviti agencijo za kakovost kot nov, poslušnejši organ, je ob predstavitvi stališč poslanskih skupin dejal Aleksander Zorn (SDS). Cveta Zalokar Oražem (Zares) je novelo pozdravila, saj "si inflacije slabih fakultet in diplom ne moremo privoščiti".

Zorn je tako ocenil, da se predstavlja izkrivljeno situacijo, saj svet za visoko šolstvo (SVŠ) po njegovo deluje v skladu z mednarodnimi standardi in je dosegel visok nivo neodvisnosti, čemur je pritrdilo tudi ustavno sodišče. Opozoril je še, da predlagani zakon vsebuje tudi določbo, s katero se predčasno končajo mandati vsem članom dosedanjega SVŠ, "tako da jih bo lahko minister že prihodnje leto zamenjal z ljudmi po lastnem okusu".

Prav tako Zorn meni, da je iluzorno pričakovati, da bo slovenska agencija za kakovost z ozirom na svojo velikost lahko opravljala postopke akreditacije in evalvacije vseh visokošolskih zavodov oz. njihovih programov. "Si pa zlahka predstavljamo, da bo agencija, ko si jo je zamislil minister, tistim univerzam, katerih rektorji bodo imeli predstavnike v svetu, preprosto pogledala skozi prste" ter se spravila na katero od fakultet, "ki jim bo politično nekoliko manj primerna, predstavniki rektorjev pa na koga, ki se jim bo zdel preveč neprijetna konkurenca".

Kot ustavno sporno pa je Zorn ocenil določbo, po kateri zakon dovoljuje pritožbo samo zaradi proceduralnih, ne pa tudi zaradi vsebinskih, materialnih napak. "Agencija bo tako zlahka zlorabljena kot orožje za obračun z novimi fakultetami," je še menil poslanec SDS.

Zalokar Oražmova je spomnila, da je v javnosti večkrat slišati, da SVŠ dela slabo ter da ga bojkotirajo rektorji. Po njeno bo predlagana agencija, ki jo nasprotno "podpirajo praktično vsi visokošolski partnerji", "v dani situaciji in trenutnem kontekstu najučinkoviteje skrbela za področje kakovosti visokega šolstva". Kot je poudarila, morajo študenti, ko se vpišejo v določen zavod in študijski program, vedeti, kaj dobijo, to pa je povezano prav z zagotavljanjem kakovosti, zato je ustanovitev agencije nujno potrebna. Novela po njenih besedah sicer omogoča tudi transparentnost dela, operativnost struktur, razmejitev odgovornosti med posameznimi organi in strukturami ter strokovnost delovanja.