Predsednica LDS Katarina Kresal težko ocenjuje, ali bo odločitev visokošolskega ministra in predsednika Zaresa Gregorja Golobiča škodovala koaliciji oz. vladi. Kresalova predvsem upa, da bodo s projekti, ki jih bodo zastavili na današnjem posvetu, "pokazali, da znamo dobro delati in da smo se združili zato, da rešujemo tiste probleme, ki najbolj obremenjujejo Slovenijo".

Predsednica LDS je ocenila tudi reakcijo predsednika republike Danila Türka glede Golobičevega ravnanja. Sama razume, da predsednik pove svoje mnenje, po drugi strani pa se ji zdi, da so "določene zadeve, ki so med posameznimi strankami, tudi stvar teh posameznih strank in političnih razmerij". "Morda ni potrebno, da poseže ravno v vse. Prav je, da se oglaša, pravo mero pa mora najti sam," še meni Kresalova.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ocenil, da je koalicija trdna in "se nikdar ne prepiramo. Res, da včasih malo trdo soočamo različna mnenja, vendar je to tudi prav".

Na vprašanje, kako bi lahko afera Ultra dolgoročno vplivala na kredibilnost vlade, je Erjavec odgovoril, da "vlada nima nič s tem". "To je stvar ministra Golobiča. On je prevzel odgovornost, nadaljuje delo in to je dobro, saj potrebujemo stabilno vlado. Vlada pa ni lagala," je poudaril. Ob tem je Erjavec vesel, da je Golobič "še vedno prisoten in se skupaj lahko soočamo z gospodarsko krizo". Da bi zadeva Golobič lahko vplivala na podporo koaliciji in ji znižala rating, pa se predsednik DeSUS "ne boji".

Finančni minister Franc Križanič je glede predloga rebalansa povedal, da je to "praktično zadnji predlog". "Manjše spremembe so vedno možne, velikih pa ne predvidevamo več," je dejal. Predlog predvideva, da bo proračunski primanjkljaj znašal okoli 1,84 milijarde evrov, kar je pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), javnofinančni primanjkljaj pa 5,6 odstotka BDP.

Po Križaničevih besedah se tudi večina drugih evropskih držav sooča s podobnimi primanjkljaji. Slovenija je že predstavila izhodno strategijo, t.i. stabilnostni pakt, ki predvideva, da bo Slovenija s povratkom rasti in zadrževanjem odhodkov hitreje od gospodarske rasti proračun postopno izravnala, kar naj bi se zgodilo v treh letih.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa je povedal, da so v rebalansu "zagotovili dovolj sredstev za programe, ki se nam zdijo nujni, da zagotovimo socialni standard v državi".

Svetlik je dejal še, da o morebitnem zniževanju pokojnin na ministrstvu ne razmišljajo. Minister za razvoj Mitja Gaspari je namreč pred nekaj dnevi omenil tudi možnost spreminjanja formule usklajevanja pokojnin s plačami, kar bi po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca v koaliciji sprožilo trenja.

Kot je še dejal Erjavec, upa, da koalicijski vrh o tem danes ne bo razpravljal. "Če bomo o tem razpravljali, bomo soočali različne poglede. V DeSUS namreč nasprotujemo spremembi formule usklajevanja pokojnin s plačami, saj so pokojnine že tako prenizke in vsaka reforma lahko pomeni le njihovo dodatno znižanje," je prepričan Erjavec.

Križanič je še potrdil, da bo prva avkcija slovenske jamstvene sheme, ki jo je v petek potrdila EU, naslednji petek. V ponedeljek bo SID banka objavila poziv bankam - za katere Križanič pričakuje, da so "do določene mere usklajene s svojimi dolžniki" in imajo po ministrovih podatkih že pripravljena sredstva, ki jih bodo plasirala. Prva avkcija bo manjša, "testna", nato bosta zelo hitro sledili še dve. Skupna vsota naj bi bila 300 milijonov evrov, pri čemer bo na prvi 60 milijonov evrov. "Če se bo pokazalo, da je interes večji, bomo širili hitreje," je dejal.