"Premakniti se moramo s trenutne mrtve točke," je na novinarski konferenci po pogovorih s Sarkozyjem poudaril Obama in dodal, da morata obe strani v bližnjevzhodnem konfliktu končno priznati, da je njuna usoda neločljivo prepletena.

"Ne pričakujem, da se bo 60-letni problem rešil čez noč, toda - kot sem že dejal - pričakujem, da bosta obe strani priznali, da sta njuni usodi povezani in da je v interesu tako Izraela kot Palestincev, da se to reši na miren način." Obenem je izpostavil, da morajo biti v mirovni proces nujno vključene tudi arabske države.

Sarkozy je podprl tako Obamov poziv Izraelu, naj nemudoma ustavi gradnjo judovskih naselbin na Zahodnem bregu, kot tudi stališče, da je rešitev izraelsko-palestinskega konflikta v oblikovanju neodvisne palestinske države.

Glede Irana je Obama ponovil, da so mu ZDA pripravljene ponuditi roko, ne morejo pa pristati na to, da bi razvijal jedrsko orožje. To bi bilo namreč nevarno za ves svet in bi sprožilo jedrsko oboroževalno tekmo na Bližnjem vzhodu. Sarkozy je zatrdil, da je stališče ZDA in Francije glede Irana enako in da nasprotujeta širjenju jedrskega orožja.

Obama je na novinarski konferenci spregovoril tudi o Severni Koreji in nakazal, da je režim v Pjongjangu z jedrskim poskusom konec maja resno preizkušal meje njegove potrpežljivosti. Nedavne jedrske in raketne poskuse Severne Koreje je predsednik označil kot "provokativne". Kot je dejal, daje sicer v odnosih s Pjongjangom prednost diplomaciji, toda če se ne bo Severna Koreja odzvala na ustrezen način, se lahko tudi to spremeni.

Obama je danes dejal tudi, da ceni Sarkozyjevo vodilno vlogo pri vrsti vprašanj, pri tem pa zatrdil, da bosta s francoskim kolegom tesno sodelovala pri mnogih od njih, med drugim v boju proti terorizmu. Sarkozy je ocenil, da stališča obeh držav glede glavnih mednarodnih tem še nikoli v zgodovini niso bila tako usklajena.

Predsednika pa se danes vendarle nista strinjala o vsem. Obama je namreč znova podprl članstvo Turčije v EU, ki mu Francija nasprotuje. Kot je dejal Sarkozy, se ZDA in Francija strinjata, da bi morala Turčija igrati pomembno vlogo pri povezovanju Zahoda in Vzhoda, sta pa različnih mnenj glede tega, kako točno naj bi ta vloga izgledala.

Je pa Sarkozy danes tudi ponovil, da je Francija pripravljena sprejeti nekaj zapornikov iz ameriškega zapora za teroristične osumljence Guantanamo, katerega postopno zaprtje je kmalu po nastopu položaja v začetku leta odredil Obama. Stališča evropskih držav glede sprejemanja zapornikov iz Guantanama so sicer različna.

Naslednja in hkrati zadnja uradna postaja na Obamovi krajši turneji po Bližnjem vzhodu bo pokopališče Colleville-sur-Mer, kjer se že začenja slovesnost ob 65. obletnici "Dneva D", zavezniške invazije v Normandiji, na kateri bodo poleg Obame in Sarkozyja tudi britanski premier Gordon Brown, britanski prestolonaslednik princ Charles in kanadski premier Stephen Harper.