Po poročanju iranske tiskovne agencije Ilna so nekateri uporabniki spleta sporočili, da so mrežo prepovedali, ker so jo Musavijevi podporniki uporabili za uspešnejše širjenje stališč predsedniškega kandidata, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Musavijevi podporniki so korak oblasti po poročanju ameriške tiskovne agencije AP označili kot poskus oviranja njihovih prizadevanj na svetovnem spletu, obenem pa so izrazili bojazen, da bi se lahko blokada razširila tudi na druge spletne strani.

Predstavniki iranskih oblasti ukrepa danes niso želeli komentirati. Spletne strani, kot je Facebook, so sicer ključno orodje za Musavijeve podpornike, ki poskušajo na volitvah mobilizirati mlade. Stran, ki je na Facebooku posvečena Musaviju, ima več kot 5200 podpornikov, navaja AFP.

Skupine v podporo Musaviju na Facebooku:

Predstavniki Facebooka v ZDA so sporočili, da so prejeli poročila o blokadi mreže v Iranu, ukrep pa so označili za sramoten.

Reformistični kandidat Musavi se bo na volitvah 12. junija pomeril s sedanjim konservativnim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom in še dvema kandidatoma, prav tako proreformističnim nekdanjim predsednikom parlamenta Mehdijem Karubijem in konservativnim nekdanjim vodjem iranske revolucionarne garde Mohsenom Rezajem.

V Iranu je več spletnih strani posvečenih tudi Ahmadinedžadu, a, kot kaže, nobena med njimi nima podpore predsednikove predvolilne kampanje. V državi sicer poteka tudi razprava, ali bodo vsi kandidati deležni enake obravnave na iranskem državnem radiu in televiziji. Musavi je televizijo že obtožil "javne in ponavljajoče se kršitve nevtralnosti".