Turško zunanje ministrstvo je v izjavi sporočilo, da je Ankara "v nekaterih državah z obžalovanjem spremljala negativne izjave in retoriko o procesu pridruževanja Turčije EU". "Uporaba te retorike v predvolilnih kampanjah ustvarja ozračje, ki zavaja evropske volivce in podpihuje ksenofobijo," so sporočili.

Zunanje ministrstvo je ob tem obsodilo predloge, da bi Ankari ponudili alternative polnopravnemu članstvu v EU, kot sta privilegirano članstvo ali širše sodelovanje med unijo in sredozemskimi državami. "Turčija zavrača to retoriko, ki nima ničesar opraviti z dobro voljo," so še sporočili v izjavi.

Nasprotovanje članstvu Turčije v EU so najglasneje izrazili v Franciji, Nemčiji, Avstriji in na Nizozemskem. V Franciji je nasprotovanje turškemu članstvu v svoji kampanji izpostavila vladajoča konservativna Unija za ljudsko gibanje (UMP) predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki je odločno nasprotovanje članstvu Turčije teden dni pred volitvami ponovil tudi skupaj z nemško kanclerko Angelo Merkel.

V Avstriji so z nasprotovanjem članstvu Turčije in celo Izraela, ki se sploh ne poteguje za vstop v unijo, naklonjenost volivcev kupovali svobodnjaki (FPÖ), na Nizozemskem pa je nasprotovanje turškemu članstvu izrazila skrajno desna Stranka za svobodo (PVV) Geerta Wildersa. Slednja je na današnjih volitvah v Evropski parlament na Nizozemskem nekoliko presenetljivo zasedla drugo mesto.