Fianna Fail naj bi glede na javnomnenjske raziskave, ki jih povzema nemška tiskovna agencija dpa, dobila le 20 odstotkov glasov. Največ sedežev v Strasbourgu in Bruslju se sicer obeta opozicijski Fine Gael, ki naj bi jo podprlo 36 odstotkov Ircev. Vladajočo stranko naj bi na volitvah "prehiteli" tudi laburisti s 23 odstotki glasov.

Premier Cowen je sicer kljub pričakovanemu porazu napovedal, da ne bo odstopil. "Vlado vodim v najtežjih časih, kar smo jih doživeli v zadnjih desetletjih," je poudaril.

Kritike vlade, češ da je odpovedala v gospodarski krizi, so bile v ospredju tudi v kampanji pred volitvami, na katerih bodo Irci volili 12 predstavnikov v Evropski parlament. Za evropske teme, kot so podnebne spremembe, novi referendum o Lizbonski pogodbi, priseljevanje ali reguliranje finančnega trga med Irci medtem ni bilo zanimanja.

Nad Irce se je v zadnjih mesecih zgrnil kup težav: nepremičninski trg se je zrušil, potrošnja je upadla, vlagatelji so se umaknili, banke so se opotekle. Irska, nekdaj znana kot "keltski tiger", je kot prva članica unije zašla v recesijo. Država je bankrotirala, brezposelnost pa bi prihodnje leto lahko narasla na 17 odstotkov.

Te temačne gospodarske napovedi bi bile po navedbah dpa na Irskem lahko boljši argument za EU kot vsaka reklama. Nenazadnje so prav pomoči iz Bruslja pred leti omogočile razcvet države.

Tudi javnomnenjske raziskave kažejo, da zagovornikom EU na volitvah kaže bolje kot evroskeptikom. Celo ustanovitelju in vodji političnega gibanja Libertas Declanu Ganleyju, ki je lani z evroskeptično kampanjo prepričal Irce, da so na referendumu zavrnili Lizbonsko pogodbo, zdaj pa kandidira na severozahodu Irske, se najverjetneje ne bo uspelo prebiti v Evropski parlament.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so glede na ankete volivce bolj prepričali zagovorniki unije, saj se v sicer tradicionalno evroskeptičnem okolju bojijo izolacije v težkih gospodarskih razmerah.

Ganley je po navedbah dpa že dal vedeti, da v primeru neuspeha na evropskih volitvah pred novim referendumom ne bo vnovič vodil kampanje proti Lizbonski pogodbi.

Podpora novi, reformni pogodbi unije se je na Irskem v času recesije in pred drugim referendumom, ki bo najverjetneje potekal oktobra, sicer utrdila. Glede na raziskavo TNS, ki jo je v ponedeljek objavil Irish Times, je podpora Lizbonski pogodbi narasla na 54 odstotkov, kar je dve odstotni točki več kot pred dvema tednoma. Delež tistih, ki bi glasovali proti, je upadel za eno odstotno točko na 28 odstotkov, 18 odstotkov Ircev pa je še neodločenih.