Kot je še pojasnil Emeršič, je strokovnjak z nacionalnega veterinarskega inštituta omenjene mrtvice pri čebelarju iz Planine pri Postojni našel v prvih dveh panjih čebelnjaka. Prisotni so bili tudi inšpektorji Vursa in inšpektor za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano.

Inšpektor je čebelarju, kar je standardni postopek, začasno prepovedal promet z medom, dokler se ne izključi možnost kontaminacije. Višina nastale škoda še ni znana.

Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da je kmetijska inšpekcija že v četrtek odvzela vzorec mrtvic. V primeru, da bi se umiranje čebel nadaljevalo v večjem obsegu, kot je 0,5 odstotka vseh pašnih čebel, se bodo na teh vzorcih opravile analize na ostanke fitofarmacevtskih sredstev.

Kmetijska inšpekcija je omenjen čebelnjak ponovno pregledala danes ob 9. uri, vendar novih mrtvih čebel ni bilo. Ker v vidni okolici čebelnjaka prav tako ni trajnih nasadov oziroma kakršnih koli cvetočih rastlin, na katerih bi se lahko uporabljali pripravki, ki so nevarni za čebele, je kmetijski inšpektor izključil možnost zastrupitve s fitofarmacevtskimi sredstvi iz kmetijske dejavnosti in je postopek ustavil.

Glede na ugotovljeni delež mrtvih čebel je lahko možni vzrok tako imenovanega "padca" čebel tudi posledica naravnega fiziološkega odmiranja.

Po podatkih kmetijske inšpekcije je čebelar podal prijavo za sum na kaznivo dejanje zastrupitve tudi na policijo.