Z novim sistemom financiranja zobozdravstva je na dan priplaval problem neenakomerne mreže. Razlike med številom državljanov na posamezen zobozdravniški program so po Sloveniji zelo velike, je opozorila podpredsednica Zdravniške zbornice Slovenije Sabina Markoli. Glede na sedanjo mrežo programov ponekod program otroškega zobozdravstva pomeni skrb za 700 otrok, ponekod pa za 2000 otrok. Spremembe pri financiranju, ki jih je prinesel letošnji splošni dogovor v zdravstvu, lahko po njenih besedah v nekaterih okoljih močno poslabšajo zobozdravstveno oskrbo.

Z novim sistemom se bo ponekod bistveno zmanjšal sedanji program, kar lahko okrni sedanji delovni čas, ugotavlja Markolijeva. Pravi, da lahko krčenje sedanjega programa v nekaterih podeželskih okoljih, kjer je ustno zdravje slabše in pacienti pogosteje potrebujejo storitve zobozdravnikov, prinese dodatne težave z dostopnostjo. Posamezen pacient bo deležen manjšega števila storitev kot do zdaj. Zato se zavzema, da bi bila sredstva v zobozdravstvu manj vezana na število pacientov in bolj na število storitev. "Upam, da se bo model financiranja z aneksom k splošnemu dogovoru za letošnje leto izboljšal v dobro pacientov in izvajalcev," je dejala Markolijeva.

Meni sicer, da bi bilo še najbolje, da bi zobozdravnike še naprej plačevali glede na število storitev, zato pa bi bilo treba začeti reševati nekatera druga vprašanja, ki tarejo zobozdravstvo. Za začetek bi bilo treba po njenem urediti primerno mrežo programov in sredstva prerazporediti k tistim zobozdravnikom, ki programe že zdaj presegajo. Poleg tega bi bilo treba finančno bolj spodbuditi preventivo, ki jo lahko nudita otroško in mladinsko zobozdravstvo. Predvsem pa bi bilo treba jasneje opredeliti pravice v zobozdravstvu, ugotavlja Markolijeva: "V nobeni državi ni mogoče financirati vsega, zato bi se bilo treba dogovoriti, kaj naj bo pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in kaj ne. Danes to, predvsem na področju zobnoprotetične rehabilitacije, včasih ni povsem jasno niti zobozdravnikom, kaj šele pacientom."

Iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije so sporočili, da bodo vprašanja financiranja zobozdravstva komentirali šele po današnjem sestanku.