Tanko je poudaril, da je vlada v tem mandatu sprejela nekaj zakonov s področja pravosodja, in tudi drugih ukrepov, s katerimi je močno razburkala javnost. Pri tem je omenil zakon o odvetništvu, zmanjšanje števila notarskih mest za četrtino in zvišanje plač sodnikom za 20 odstotkov. "Prav tako je vlada predložila tudi novelo kazenskega zakonika, kateri sta v postopku sprejemanja nasprotovali tako vladna kot tudi državnozborska zakonodajno-pravna služba," je dejal in dodal, da so se vsi strinjali, da novela ni potrebna.

Vodja poslancev SDS je dejal, da je delovno sodišče oprostilo policista, ki je pisno grozil po spletu s smrtjo nekdanjemu premieru Janezu Janši, nekdanjega poslanca SDS Pavla Ruparja pa so obsodili na sedemmesečno zaporno kazen, ker naj bi ena priča povedala, da je grozil nekomu s tem, da ga bo ustrelil v koleno. "Ali se vam ne zdi, da sta na osnovi istega pravnega reda sodbi precej nesorazmerni? Za dejansko grožnjo in pisno grožnjo policista nekdanjemu predsedniku vlade je bila oprostilna sodba, in to grožnja s smrtjo, medtem ko je domnevna grožnja poslanca Ruparja s strelom v koleno kolega doletela z nekaj meseci zaporne kazni," je še dejal Tanko.

Premier je odgovoril, da je ustavno sodišče konec lanskega leta odločilo, da sta vlada in parlament dolžna uskladiti nekatere določbe zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o sodniški službi z ustavo in da morajo biti te spremembe uveljavljene do 22. junija letos. "Vlada zato pripravlja spremembe in dopolnitve obeh navedenih zakonov in ob upoštevanju procesnih napotkov ustavnega sodišča, te spremembe pripravlja v sodelovanju s predstavniki sodstva in sodnega sveta," je pojasnil.

Tanko s Pahorjevim odgovorom ni zadovoljen

Kot je dodal, vlada pripravlja tudi pomembne spremembe in dopolnitve zakona o sodiščih, ki bodo še v tem tednu poslane v mnenje in pripombe sodiščem in sodnemu svetu."Gre zlasti za uvajanje menedžerskega pristopa v sodstvo, krepitev odgovornosti predsednikov sodišč za poslovne rezultate, spremljanje in merjenje učinkovitosti sodišč, večjo vlogo in odgovornost sodnega sveta za spodbujanje pravočasnega in kvalitetnega odločanja sodnikov," je poudaril Pahor.

Vlada, je nadaljeval premier, letos načrtuje vrsto drugih sprememb na področju sodstva, kot so: popolna prenova izvršilnih postopkov, uvedba alternativnega reševanja sodnih sporov, prenos pristojnosti sodišč v nespornih zadevah na notarje, čemur bo sledilo tudi postopno zmanjševanje števila sodnikov, "saj ima Slovenija v tem trenutku največje število sodnikov na število prebivalcev v Evropi".

Glede sodb policistu in Ruparju pa je predsednik vlade dejal, da "tukaj ni nikogar, ki bi oporekal temu, da zakoni veljajo za vse in da nihče od nas ne sme komentirati sodb sodišč oziroma te veljajo in jih je potrebno spoštovati". Tanko s Pahorjevim odgovorom ni bil zadovoljen, zato je predlagal, da DZ opravi razpravo o odgovoru predsednika vlade.