"Moj cilj je bil, da tečem okrog 19,50, toda ni bil moj načrt, da bi bil nastop tako sproščen. Vse skupaj mi daje veliko samozavesti na začetku sezone, ki bo imela vrhunec na SP v Berlinu," je pojasnil Gay. Na SP v Nemčiji bo branil zlati odličji na 100 in 200 m, ki si ju je priboril leta 2007 v Osaki na Japonskem. Tokrat je na stadionu Icahn za štiri stotinke izboljšal osebni rekord, ki ga je dosegel Indianapolisu pred dvema letoma (19,62), v svoji najboljši sezoni doslej. V 'Ptičjem gnezdu' kitajske prestolnice si lani ni priboril niti ene medalje; na ameriških olimpijskih kvalifikacijah si je poškodoval mečno mišico prav v teku na 200 m.

Gay je Wallacea Spearmona na drugem mestu prehitel za štiri desetinke. Olimpijski prvak leta 2004 na 400 m, Američan Jeremy Wariner, je bil četrti, LaShawn Merritt, prvi v Pekingu v teku na en stadionski krog, pa je tokrat potrdil olimpijsko zmago na 400 m. Mogoče nekoliko pretirano samozavestno je izjavil, da ga ne skrbi, če bi se Jamajčan Usain Bolt odločil tudi za tek na 400 m; Bolt je osvojil zlati olimpijski medalji lani na 100 in 200 m s svetovnima rekordoma, prvi pa je bil tudi v štafeti. za tek in s tem za zmago na 400 m se je odločila tudi Američanka Allyson Felix, dvakratna svetovna prvakinja na 200 m, katere druga disciplina je bil najkrajši sprint.

Američan Mike Rodgers, ki je pred dvema letoma zaradi pomanjkanja denarja razmišljal o koncu kariere, je z 9,93 presenetljivo slavil na 100 m pred Travisom Padgettom (9,96), Jamajčan Asafa Powell, nekdanji svetovni rekorder, pa je bil šele sedmi (10,10). Na tej razdalji je med atletinjami Američanka Carmelita Jeter (10,85), bronasta na SP 2007. Lani se ji ni uspelo uvrstiti v ameriško olimpijsko reprezentanco. Sledili sta rojakinja Muna Lee (10,88), finalistka na 100 in 200 m na OI v Pekingu, ter Jamajčanka Veronica Campbell Brown (10,91), olimpijska zmagovalka na 200 m. Slednja razdalja je zmago tokrat prinesla Lauryn Williams, prvi na SP leta 2005 na 100 m.

Kenijec Micah Kogo, bronast na zadnjih OI na 10.000 m, je na pol krajši razdalji s 13:02,90 za 16 stotink ugnal Bernarda Lagata, ameriškega državljana in svetovnega prvaka. Američan Bershawn Jackson, svetovni prvak leta 2005, je po fotofinišu slavil na 400 m ovire, saj je Portoričan Javier Coulson prav tako tekel 48,52 sekunde, Američlan Angelo Taylor, dvakratni olimpijski zmagovalec, pa je bil šele peti (49,67).