Trojica predsednikov naj bi se po poročanju nemške tiskovne agencije dpa posvetila predvsem zadnjim napetostim, ki jih na obmejnem območju povzročajo talibanski skrajneži. V tej luči naj bi spregovorili tudi o prizadevanjih za zajezitev trgovine z mamili, ki je eden glavnih virov financiranja talibanov.

"Imamo skupnega sovražnika in odgovornost, da tega sovražnika premagamo, da bi lahko izgradili varno prihodnost," je glede boja proti talibanskim skrajnežem kolegoma iz Pakistana in Afganistana dejal Ahmadinedžad.

Rešitev tega vprašanja, pri kateri bi sodelovale vse tri države, daje po njegovem mnenju veliko več upanja kot ukrepi na nacionalni ali dvostranski ravni. "Danes vse tri države trpijo zaradi trgovine z mamili in ljudmi, kar hkrati na vse tri države vrši pritisk," je še dodal iranski predsednik.

Karzaj je na drugi strani menil, da je razraščanje terorizma in islamizma otežilo možnosti za plodno gospodarsko sodelovanje med trojico držav. "Ni še prepozno," je sicer ob tem poudaril. Sodelovanje bi lahko po njegovem mnenju vodilo k rešitvi. "Nahajamo se v težkih časih, zato ne bi smelo biti mirovanja," pa je dejal pakistanski predsednik Zardari.

Skupno mejno območje med Iranom, Afganistanom in Pakistanom - ob jugovzhodu Irana - je znano kot novi Zlati trikotnik (izvirni je na mejnem območju med Laosom, Mjanmarom, Vietnamom in Tajsko). Od tam tihotapci prek Irana v evropske države tihotapijo mamila.

Iran, ki ima z obema sosedama tesne stike, je že večkrat ponudil podporo v boju proti talibanom in pripadnikom teroristične mreže Al Kaida, obenem pa obtožuje ZDA, da so s svojim delovanjem v regiji povečale in ne zmanjšale teroristično nevarnost.

Ahmadinedžad je slednje ponovil tudi danes. ZDA in njihovim zaveznikom je namreč očital, da njihovo posredovanje v regiji ni doprineslo k porazu ekstremizma, temveč ga je le še okrepilo. "Sodelovati moramo, da bi sami zagotovili regionalno varnost," je ob tem dejal Karzaju in Zardariju.