53-letni John Yettawu je na sodišču povedal, da je imel vizijo, da je življenje Nobelove nagrajenke v nevarnosti, na kar jo je želel opozoriti. Na sodišču je bilo prikazanih tudi 331 fotografij in posnetek, ki jih je Američan posnel znotraj doma Aung San Suu Kyi. Na posnetkih se vidijo njegove doma narejene plavuti, pa tudi preobleka in dnevna soba v spodnjem delu hiše. Yettawu tudi pravi, da je mjanmarsko voditeljico opozicije prosil za dovoljenje za fotografiranje ter kasnejšo objavo na YouTubeu. "Mislil je, da je fotografiranje zavrnila zato, ker je bila prestrašena,“ je pisal eden izmed lokalnih časopisov.

Yettaw se je prvič na obisk k Suu Kyi odpravil že konec novembra lani, a se z njim ni želela srečati, ter ga prijavila oblastem. Američan sedaj meni, da ji je njegov obisk "povzročil veliko težav“. Tokrat njegovega obiska ni prijavila, saj ga ni želela spraviti še v večje težave. Na posnetku je Yettaw povedal, da je zapustil družino, da verjame, da "je Bog z njim“ ter da globoko spoštuje Suu Kyi in je "ne krivi, da mu ni dovolila fotografirati sebe.“

Sredi sojenja pa je tudi 63-letna Nobelova nagrajenka za mir, saj ji v zaporu Insein sodijo zaradi kršenja pravil hišnega pripora. Aung San Suu Kyi grozi pet let zapora, po oceni poznavalcev pa so obtožbe zgolj izgovor, saj želi vojaška hunta preprečiti, da bi se udeležila splošnih volitev, ki jih je režim napovedal za prihodnje leto v okviru demokratizacije države. Volitve sicer poznavalci označujejo zgolj kot poskus legitimizacije vojaškega režima.

Vojaška hunta vodi Mjanmar od leta 1962. Leta 1990 ni priznala prepričljive zmage stranke Aung San Suu Kyi, Nacionalne lige za demokracijo, na parlamentarnih volitvah. Od leta 1990 je tako priljubljena in cenjena voditeljica opozicije v hišnem priporu skupno preživela že najmanj 13 let.