63-letna Nobelova nagrajenka za mir, ki ji v zaporu Insein sodijo zaradi kršenja pravil hišnega pripora, primer je mednarodna javnost skupaj z devetimi Nobelovimi nagrajenci že označila kot nesmiseln, je bila obtožena tudi državnega prevrata, zaradi česar je v hišnem priporu preživela 13 let. 

Suu Kyi je včeraj nagovorila diplomate zbrane v sodni dvorani, oblasti ji namreč niso dovolile individualnih pogovorov z njimi, in izrazila hvaležnost: "Hvala, ker sta prišli in hvala, da me podpirate, upam da se ponovno srečamo v boljših časih."  Po poročanju britanskih odposlancev, ki so včeraj prav tako stopili v stik s Suu Kyi, se obtožena dobro drži. „Izgledala je izjemno živahna, popolnoma soočena s situacijo in dobre volje,“ je povedal Mark Canning britanski ambasador v Myanmarju.

Aung San Suu Kyi grozi pet let zapora, po oceni poznavalcev pa so obtožbe zgolj izgovor, saj želi vojaška hunta preprečiti, da bi se udeležila splošnih volitev, ki jih je režim napovedal za prihodnje leto v okviru demokratizacije države. Volitve sicer poznavalci označujejo zgolj kot poskus legitimizacije vojaškega režima.

Vojaška hunta vodi Mjanmar od leta 1962. Leta 1990 ni priznala prepričljive zmage stranke Aung San Suu Kyi, Nacionalne lige za demokracijo, na parlamentarnih volitvah. Od leta 1990 je tako priljubljena in cenjena voditeljica opozicije v hišnem priporu skupno preživela že najmanj 13 let.