V NSi zato po besedah Novakove nasprotujejo temu, da bi Turčija dobila "kakršne koli odpustke", da bi se čim prej včlanila v EU. "Smo za okrepljeno sodelovaje, do članstva pa smo zelo zadržani," je dejala predsednica stranke ob predstavitvi knjige o njenem delu in delu Lojzeta Peterleta v Evropskem parlamentu v mandatu, ki se izteka.

Glede same knjige je Novakova povedala, da je v njej zapisano samo tisto najvažnejše, kar je v preteklih petih letih počela. Obenem pa so v knjigi predstavljeni tudi nekateri dokumenti, ki jih statistike sicer ne zajemajo, so pa bili njeno delo v Evropski ljudski stranki, je poudarila.

Peterle pa je opozoril, da ga skrbi po njegovi oceni hitro zadolževanje države in tudi "zelo hitro upadanje BDP". Kot pravi, nima vtisa, da ima trenutna vlada jasen koncept, "kako podpreti tiste, ki lahko pomagajo okrepiti konkurenčnost Slovenije in prispevati k temu, da se bodo čim prej začela odpirati nova delovna mesta". Sam bolj vidi, kot pravi, neodločnost vlade.

Obenem je izrazil željo, da "gre Slovenija naprej" s pomočjo evropskih gospodarskih konceptov. Zato si želi "odločnejše politike in sledenje osnovnim principom politike, kadar je neko gospodarstvo v krizi". Hkrati pa je opozoril na "kadrovski valjar", ki po njegovem mnenju teče brez težav. "Edino kar zares dobro deluje, so kadrovske spremembe," je poudaril.

Peterle je med drugim izrazil nasprotovanje odstranitvi slike nekdanjega načelnika generalštaba Slovenske vojske Antona Krkoviča iz prostorov ministrstva za obrambo. "Če bomo tako delali z našimi ljudmi, ki so bistveno zaslužni za to, da lahko sedaj praznujemo pet let življenja v miru in svobodi z drugimi v EU, potem mislim, da si sami žagamo vejo nacionalnega dostojanstva," je poudaril. Kot pravi, namerava v zvezi s tem napisati pismo predsedniku države.