Tudi policija ne želi uradno povedati, ali je Erjavec osumljenec ali ne. Zaradi tega smo policiji včeraj nastavili logično zanko in vanjo se je policija ujela. Generalni direktor policije Janko Goršek je namreč 21. aprila na tiskovni konferenci povedal, da generalna državna tožilka Barbara Brezigar v zadevi Patria "nima statusa osumljenca". Zato smo policijo včeraj vprašali, ali lahko tako kot pri Brezigarjevi potrdi, da statusa osumljenca nima niti Karl Erjavec. Policija je odgovorila, da "ne more potrjevati ali zavračati podatkov zoper konkretne fizične osebe zaradi varstva osebnih podatkov". Policija torej ne more izjaviti, da Erjavec v zadevi Patria nima statusa osumljenca, pri Brezigarjevi pa je to lahko naredila. Možna odgovora sta samo dva: ali so se v tem času spremenili policijski standardi obveščanja javnosti ali pa je Karl Erjavec dejansko osumljenec v zadevi Patria, pa policija tega, razumljivo, ne more javno potrditi, zanikati pa tudi ne.

Erjavčeva vloga pri nakupu oklepnikov patria je sicer takšna, da bi bilo razumljivo, če mu je policija dodelila status osumljenca. Erjavec je bil namreč pri 278 milijonov evrov vrednem poslu ključni človek - kot takratni minister za obrambo je decembra 2006 podpisal pogodbo, ki je bila, kot se sumi zdaj, pripravljena na podlagi podkupnin. Brez njegovega podpisa torej pogodbe takrat ne bi bilo. Toda na drugi strani Erjavec naj ne bi bil naveden na "podkupovalnem načrtu", ki ga je junija 2008 med hišno preiskavo pri Patrii na finskem našla finska policija. Ne glede na to je bila Erjavčeva vloga v poslu v vsakem primeru ključna - rekel je celo, da je sam sodeloval pri pripravljanju pogodbe med obrambnim ministrstvom in Rotisom (Patrio), odrejal je sestavo slovenske pogajalske ekipe in s posebnim navodilom generalštabu odredil, koliko oklepnikov in za koliko denarja bo kupljenih, kar je imelo za posledico veliko število neustrezno oboroženih oklepnikov patria. Spomnimo tudi, da je protikorupcijska komisija po pregledu pogodbe za oklepnike, ki jo je podpisal Erjavec, tožilstvu predlagala, naj preveri, "ali odgovornost za zmanjšano ognjeno moč naročenih oklepnikov in posledično zmanjšanje obrambne sposobnosti ter nacionalne varnosti pomeni tudi katero od kaznivih dejanj zoper varnost in obrambno moč Republike Slovenije". Med ta kazniva dejanja sodijo tudi veleizdaja, sabotaža in nevestno ravnanje s sredstvi za obrambo.

Dodajmo, da je po naših podatkih na seznamu osumljencev v zadevi Patria 12 imen. Javnosti so doslej znani Walter Wolf, Jure Cekuta, Jože Zagožen, Rudolf Leban, Marjan Senica in Peter Zupan. Nihče od naštetih v času sklepanja pogodbe za oklepnike ni imel formalnih pristojnosti za vplivanje na vsebino posla (samo Senica in Zupan sta bila uslužbenca obrambnega ministrstva). Skratka, med doslej znanimi imeni osumljencev ni imen odločevalcev. Če ima Erjavec zdaj res status osumljenca, je prvi odločevalec na tem seznamu.