Grims je na začetku svoje predstavitve poudaril, da bi lahko komisijo preimenovali v komisijo za ugotavljanje nestrokovnosti in neznanja vladajoče koalicije.

Kot je zatrdil, so predstavniki vladajoče koalicije - med njimi premier Borut Pahor, predstavniki ministrstva za notranje zadeve in podpredsednik DZ Miran Potrč - zagotavljali, da izdajanje dopolnilnih odločb t.i. izbrisanim ni povezano z odškodninami in da izdajanje odločb ne bo podlaga za odškodninske tožbe zoper državo.

Poslanec SDS je spomnil, da so v njegovi stranki že od vsega začetka trdili, da z izdajanjem odločb nastaja novo pravno stanje in da bodo zastaralni roki začeli teči na novo. "Govorili so nam, da je to neumnost, da to ni točno," je opozoril.

Po Grimsovih besedah nedavna sodba mariborskega okrožnega sodišča pravi, da zastaralni roki za vlaganje tožbenih zahtevkov začnejo teči od dneva, ko je notranje ministrstvo izdalo dopolnilno odločbo o ugotovitvi stalnega prebivanja v času od izbrisa. Prav tako naj bi sodišče razsodilo, da je zaradi protipravnega ravnanja države nastala tožnici škoda.

"To pomeni, da smo v SDS govorili strokovno in pokazali ustrezno pravno znanje," je poudaril in dodal, da je koalicija pokazala katastrofalno neznanje in nestrokovnost, ki je lahko razlog za hude materialne posledice za proračun. Po Grimsovem mnenju bodo račune zaradi odškodnin t.i. izbrisanim plačevali še naslednji rodovi. Ob tem je dodal, da bi bilo pošteno, če bi tisti, ki so krivi za to, plačali odškodnine iz lastnega žepa.

SDS: Koalicija ni znala niti dvakrat prešteti istega števila izbrisanih

Tej zgodbi, je nadaljeval poslanec SDS, bi se lahko izognili, če bi sprejeli ustavni zakon, ki ga je predlagala SDS. Ta zakon bi minimaliziral in pavšaliziral odškodnine, je pojasnil. Dodal je, da vladajoča koalicija ni znala niti dvakrat prešteti istega števila t.i. izbrisanih.

Grims meni, da bi komisija morala ugotoviti, kako je mogoče, da je koalicija enkrat preštela 18.305 t.i. izbrisanih, nato pa je številka potem, "ko je srbski minister za diasporo dejal, da je ta številka prenizka", poskočila na 25.701.

Kot je znano, predlagatelji s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS) predlagajo, da DZ sprejme akt o odreditvi parlamentarne preiskave za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so bili odgovorni za pripravo in izvedbo štetja t.i. izbrisanih v letih 2003 in 2009, zaradi suma, da so bili uradno objavljeni izidi prirejeni političnim potrebam nekaterih nosilcev javnih funkcij.

Komisija naj bi tudi ugotavljala politično odgovornost za neustrezno izvrševanje 8. točke odločbe ustavnega sodišča v času od začetka leta 2003 do oktobra leta 2004 in v obdobju od 22. novembra 2008 dalje, katerega posledici sta tudi ustvarjanje očitne neenakosti pred zakonom in ogrožanje sistema javnih financ.

Prav tako naj bi komisija preiskovala sum o klientelizmu oziroma koruptivnem ravnanju nekaterih državnih funkcionarjev in za preiskavo suma zlorabe ministrstva za notranje zadeve v politične namene v času od začetka leta 2003 do oktobra leta 2004 ter v obdobju od 22. novembra 2008 dalje.